VIDEO OBCHVATUObchvat bude začínat mimoúrovňovou křižovatkou na místě křížení se starou silnicí z Postřelmova do Bludova. Součástí křižovatky jsou též dva rondely.

„Na severní okružní křižovatce je navržen zárodek pro budoucí napojení obchvatu I/11 Postřelmov-Chromeč," uvádí Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.

Na 5,6 kilometru dlouhém obchvatu se bude nacházet dvanáct mostů. Čtyřproudá silnice musí mimo jiné překonat dvě řeky a železniční trať. Nejdelší přemostění přes Moravu a železniční most na trati Zábřeh – Šumperk bude měřit téměř čtvrt kilometru.

Zdroj: Youtube

Stavba obchvatu významně poznamená podobu silničního spojení Bludova a Sudkova. Mezi bludovským nádražím a Sudkovem nepovede cesta rovně jako dnes, ale podjezdem, který bude umístěn směrem k Postřelmovu. Cesta třetí třídy tak získá tvar písmene U.

Čtyřproudá silnice bude končit v polích mezi Dolními Studénkami a šumperskou čistírnou odpadních vod. V budoucnu bude komunikace pokračovat ve směru na Rapotín. Nyní bude doprava svedena do 1,3 kilometru dlouhého přivaděče, který bude ústit v Šumperku na rondelu u závodu TDK.

Vizualizaci plánovaného obchvatu zveřejnili na svém profilu na síti Youtube autoři webu Bludnovinky.cz.

Stavbu plánuje Ředitelství silnic a dálnic zahájit v roce 2017, dokončena by měla být o dva roky později. Předpokládaná cena bez DPH se odhaduje na 3,4 miliardy korun.

Obchvat by měl odvést tranzitní dopravu především z Bludova, úlevu by měli pocítit také obyvatelé Sudkova a Dolních Studének.

„Hlavním tahem obce kolem zámku denně projede zhruba patnáct tisíc aut, což je velká zátěž. Ale optimální by bylo ještě vyřešit napojení na silnici R35 směrem na Hradec Králové, jinak úleva nebude tak výrazná," řekl před časem bludovský starosta Pavel Ston.

Řidiči jedoucí z jihu okresu do Šumperku se díky obchvatu vyhnou bludovskému kopci, kde se v jen loni staly dvě smrtelné nehody.

5. prosince jednapadesátiletý řidič dostal smyk a v protisměru narazil do škodovky. On i jeho šestadvacetiletý spolujezdec na místě svým zraněním podlehli, řidička škodovky skončila v nemocnici.

Loni v létě smetl na bludovském kopci motorkář v zatáčce osmaosmdesátiletého seniora. Důchodce střet nepřežil, řidič motorky se těžce zranil.

Mapa obchvatu Bludova.