Obchvat Chromče bude čtyřkilometrovou přeložkou silnice I/11. Je úzce svázaný s již rok budovaných obchvatem Bludova. Začínat bude na mimoúrovňové křižovatce severně od Postřelmova a vyústí na místě zvaném Loučení před Kláštercem. Křižovatka, na které se stala řada těžkých a smrtelných nehod, dostane zcela novou podobu.

Opravovaný úsek silnice mezi Bušínem a Olšany.
Tady dejte nohu z plynu. Silničáři opravují vytížené tahy

Díky nové čtyřkilometrové spojce se výrazně zjednoduší cestování řidičům, kteří míří například z Brna či Olomouce do západních Jeseníků, Rychlebských hor nebo na Králický Sněžník. Ti v okolí Zábřehu dnes často jezdí přes několik vesnic.

„Silnice v úseku Postřelmov-Chromeč nejen, že odvádí dopravu ze silnic první třídy, ale díky své poloze i ze silnic nižších tříd, které vedou souběžně vedou s novou komunikací. Vyřeší nejen problematiku tranzitní dopravy v Bludově, ale myslím, že i v obcích, kde komunikace prochází zastavěným územím a doprava obtěžuje místní obyvatele,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Výstavba obchvatu obce Bludov a Dolních Studének s přivaděčem do města Šumperk, 21. ledna 2022.
Obchvat Bludova? Stavba běží i v zimě, takto teď vypadá

Jednou z obcí, které obchvat Chromče uleví, je Postřelmov. Značnou část dopravy přes její centrum nyní tvoří auta mířící na Chromeč a dál po „jedenáctce“ na Hradec Králové. Postřelmovem projíždí i část aut, která za Zábřehem neodbočí na již existující úsek čtyřproudovky. Časově totiž trasa přes vesnici vychází pro řidiče shodně.

V Postřelmově tak vyhlíží dostavbu obchvatu Bludova i Chromče. „Pak bychom měli mít klid, doufám, že to tak bude,“ řekl starosta Postřelmova Jiří Pumprla.

Onen kýžený okamžik by měl nastat za rok a půl. Podle smlouvy má firma Strabag, který zakázku vyhrála s cenou 318 milionů korun bez DPH a podílí se i na stavbě sousedního obchvatu Bludova, obchvat Chromče dokončit v roce 2024. Její vedení však doufá v dřívější termín.

„Pokud bude dobré počasí a chlapi zaberou, chtěli bychom do konce roku 2023 zprovoznit obě stavby najednou,“ řekl předseda představenstva Ondřej Novák.

Kruhový objezd u olomouckého Globusu na D35, 30. dubna 2022
Rondel u Globusu má novou "navigaci". Jak daleko je dokončení obchvatu?