Strategické parcely a nemovitosti totiž za velkorysé ceny skoupili zástupci bruntálské společnosti Kareta, která mimo jiné staví silnice.

Firma pak odkoupené parcely prodala Ředitelství silnic a dálnic Olomouc (ŘSD) za minimální vyhláškovou cenu šedesáti korun za metr čtvereční. Majitelé pozemků však od Karety dostali mnohem víc peněz. Podle ŘSD jsou podezření bezpředmětná.

V Javorníku před časem operovali dva muži, kteří měli enormní zájem o strategické parcely.

„Zjistili jsme, že se jedná o Libora Síkoru a Marka Němce z firmy Kareta. Město ale není investorem obchvatu, proto výkupy pozemků nechceme řešit. Podstatné je, že se pro nás důležitá stavba posunula kupředu,“ řekl starosta Javorníku Jiří Jura (nez.).

Majitelé pozemků se netají, že si prodejem přišli na své. Kupci totiž nabídli i několikanásobně vyšší cenu, než jim původně nabízelo ŘSD. Hodnota jedné garáže vzrostla ze sedmdesáti tisíc korun na trojnásobek. Majitelka parcely namísto sto tisíc od ŘSD získala od Karety čtyřikrát víc.

Rodina Ondrušíkova od počátku požadovala za parcelu sto korun za metr čtvereční, protože na pozemku chtěli stavět dceři dům a kvůli stavbě si vzali hypotéku, kterou budou dlouho splácet.

„Od pana Síkory jsme dostali 113 korun za metr čtvereční. Bylo mi to divné, že je najednou taková změna. Je to hodně podezřelé a myslím si o tom své,“ uvedla Hana Ondrušíková. „Vykupoval i u ostatních a nebyl tady sám,“ dodala Ondrušíková.

Dům neprodám!

„Vidím v tom všem podvod a mluví o tom všichni. Podle mě jde o střet zájmů. Když to vezmu selským rozumem, je dopředu jasné, kdo bude obchvat stavět. Ať mi nikdo neříká, že někdo koupil draze pozemky, které pak prodal státu za nižší cenu. Jestliže na tom firma prodělala, tak asi ví, proč to dělá,“ je přesvědčen Martin Sumec.

Právě on se spolu se svou přítelkyní Jarmilou Hammerovou setkal s podivným jednáním jednoho z kupců. Jejich dům, v němž bydlí s rodiči, je totiž nejtvrdším oříškem celé kauzy. Právě jim hrozí vyvlastnění. Nepřistoupili totiž na prodej dvou set metrů zahrady za sedmasedmdesát tisíc korun.

Požadují odkup celého domu. Důvod je jasný. Z jedné strany stojí dům souseda, z druhé jsou obklíčeni potokem, ze třetí strany cestou a po dostavbě obchvatu by se jejich domek stal bytem bez zázemí.

Obchvat by jim navíc vedl jen půl metru od domu. Požadují necelé dva miliony korun, aby si mohli postavit dům pro dvě rodiny.

Právě tuto rodinu si vzal na starost jednatel Karety Marek Němec.

close zoom_in

Martin Sumec se ženou před svým domem, který chtěl jednatel firmy Kareta vyvlastnit.

„Přišel k nám a tvrdil, že se mu náš dům líbí. Tvrdil, že jezdí často do Polska a s rodinou sem chce jezdit na chalupu,“ řekl Martin Sumec.

„Upozornil jsem jej, že tady má vést obchvat. Nevadilo mu to a nabídl nám kupní smlouvu na 1,2 milionu korun, ale jen za pozemek. Dokonce bychom mohli v domě ještě tři roky bydlet, než si něco seženeme,“ popisuje dále setkání Martin Sumec.

„Když jsme požadovali 1,9 milionů korun, abychom mohli postavit dům, kde se vejdeme i s rodiči, řekl mi, že nás nechá vyvlastnit. To mi bylo divné a zajímal jsem se o to, kdo to je. Zjistil jsem, že se jedná o jednatele Karety, která staví silnice,“ dodal Sumec.

K aktivitám v Javorníku se jednatel nehlásí

Marek Němec se ale k aktivitám v Javorníku nehlásí, i když připustil, že Kareta bude soutěžit o atraktivní zakázku. Obchodní aktivity ve městě odmítl.

„Není pravda, že bych byl v Javorníku. Kde to je? Máte mylné informace. My v Javorníku realizujeme polní cestu pro Pozemkový úřad,“ prohlásil Němec a popřel, že by s rodinou Hammerových jednal.

Rodina má však návrh kupní smlouvy, pod kterým je Němec podepsán. Je zde uvedena i stejná adresa, kterou má Marek Němec uvedenou jako jednatel Karety v živnostenském rejstříku. Při druhém dotazu už byl Němec vstřícnější.

„Jako jednatel společnosti jsem pozemky nevykupoval. Jako soukromá osoba si mohu dělat, co chci,“ odvětil Němec.

Kolegu Síkoru zcela zapřel. „Nevím, o jakém kolegovi mluvíte,“ dodal. Odmítl se bavit i o tom, proč odprodal draze nakoupené parcely za minimální částku šedesáti korun.

Důvody nevýhodného nákupu se nemíní zabývat ani Ředitelství silnic a dálnic Olomouc.

„Na listu vlastnictví se objevil nový majitel strategických pozemků v Javorníku. Na základě toho jsme sepsali kupní smlouvy a parcely za šedesát korun za metr čtvereční vykoupili,“ řekla náměstkyně pro výstavbu ŘSD Olomouc Hana Urbánková.

„Že za ně zaplatil víc? Proč bychom se tím měli zabývat? Pro nás je důležité, že nemusíme řešit vyvlastňovací řízení,“ uvedla Urbánková.

Ostře odmítá jakékoliv spekulace o dohodě s bruntálskou firmou.

„Zhotovitel bude určený až veřejnou obchodní soutěží, která ještě nebyla vyhlášená. Jestli ji tato firma nebo jiná vyhraje, to je věcí komise. Princip obchodní veřejné soutěže je jasný. My ji ani nemůžeme ovlivnit, to neumíme,“ prohlásila Urbánková.