Lidé v Rájci se na odklon tranzitní dopravy z obce mohou těšit už 1. června, zato obyvatelé sousední Zvole si na totéž ještě pár let počkají. Obchvat Javorníku je kvůli sporům o pozemky zatím v nedohlednu.

Ze souboru čtrnácti staveb na silnici I/44 je od roku 2004 hotový jen obchvat Postřelmova a letos na podzim zřejmě skončí oprava severního úseku silnice přes Červenohorské se­dlo.

Obchvat Rájce bude v červnu

Ačkoliv řidičům může připadat, že obchvat Rájce už je hotový, opak je pravdou. Několik metrů vysoký násep tělesa nové vozovky musel přes zimu sednout. Tento proces nelze urychlit, jinak by auta v silnici brzy vyjezdila koleje.

Práce znovu začnou na začátku dubna. Zbývá dokončit dva mosty, protihlukové stěny a napojení obchvatu na starou silnici. Vozovka musí také dostat vrchní koberec a dopravní značení. Na to vše zbývá firmě Strabag čas do závěru května. 1. června už má být silnice v provozu. Stavba si vyžádá náklady 107 milionů korun.

Obchvat má být v budoucnu nahrazen čtyřpruhovou silnicí, která bude součástí takzvaného velkého obchvatu Zábřeha a ze staveb na silnici I/44 mezi Mohelnicí a Petrovem nad Desnou přijde na řadu jako poslední. Povede podél obce na opačné straně obce než současný „malý“ obchvat.

Zvole: čekání na pozemky

Podle původních předpokladů neměla být mezi dokončením obchvatu Rájce a dalším úsekem stavby – obchvatem Zvole – velká časová prodleva. Stavba měla začít už letos v srpnu a skončit za 26 měsíců. Je na ni vydáno územní rozhodnutí, finance jsou k dispozici.

Příprava se ale zadrhla na neochotě šesti majitelů ve Zvoli, Vlachově a Lukavici prodat své pozemky. Bez nich nemůže stavba začít. Jde o dvacet tisíc metrů čtverečních převážně orné půdy. Ředitelství silnic a dálnic Olomouc (ŘSD) nabízelo vyhláškovou cenu šedesát korun za metr.

„Majitelé nesouhlasí s cenou, s celkovým řešením, s uložením věcných břemen, nepřebírají poštu. Podáváme žádosti o vyvlastnění pozemků,“ řekl Roman Kluzák z tiskového oddělení ŘSD.

Čtyřpruhová silnice si vyžádá náklady kolem 904 milionů korun. Vysoká cena odpovídá tomu, že stavbaři musejí na trase dlouhé 3,8 kilometru postavit jedenáct mostů.

„Vybudování obchvatu přinese velkou úlevu, protože auta nám hodně komplikují život. Podle měření z minulého roku projede obcí dvanáct tisíc aut denně. Ve špičkách tady není možné přejít silnici. Obavy máme hlavně o děti. O smogu a otřesech ani nemluvím,“ řekl starosta Zvole Josef Najman (nez.).

Javorník: lidé chtějí více peněz

Stavba obchvatu Javorníku za tři sta milionů korun, která by vyvedla dopravu směrem k polské hranici ven z města, měla začít už před dvěma lety. Zatím je ale odložena na neurčito. Vázne stejně jako ve Zvoli na odkupu pozemků od soukromníků.

ŘSD nabízí jen vyhláškovou cenu šedesát korun za metr, což majitelé pokládají za výsměch. Například Milan Ondrušík dal za svůj pozemek před patnácti lety sto korun za metr, takže na prodeji silničářům by výrazně prodělal. Před lety si vzal hypotéku na nákup parcely a stavby domu pro dceru. Pozemek však kvůli připravovanému obchvatu leží ladem.

Přečtěte si: Stát lidem nabízí za pozemky almužnu

„Stavět nemůžu, je to jen zahrada, a to mě ještě čeká dalších dvanáct let splácení,“ dodává Ondrušík. Majetku se nehodlá vzdát bez boje.

Další rodina požaduje po ŘSD odkoupení svého domu. Chce milion dvě stě tisíc korun, aby si mohla postavit dům jinde a nebydlet pár metrů od silnice.

Podle náměstkyně ŘSD Olomouc Hany Urbánkové ale ŘSD nemůže na požadavky vlastníků přistoupit. „Požádali jsme ministerstvo financí o navýšení, ale naši žádost zamítli. Podle zákona musíme dodržet nižší cenu,“ řekla Urbánková.

O případném vyvlastnění pozemků by mohl rozhodnout Městský úřad Jeseník. Ten ale stojí na straně lidí. Vedoucí právního oddělení úřadu Petr Buchta loni vyvlastňování zastavil a označil je za nezákonné.

INFOGRAFIKA: Česká města zahlcuje doprava, na rychlé řešení nejsou peníze.

Stanislava Rybičková, Danuše Krčová