Místní revírníci Miloš Kubíček a Ivo Burian společně s majitelem jedné z rekreačních chalup Milošem Navrátilem vztyčili na místě neštěstí dřevěný kříž s cedulí a nápisem.

„Odjakživa, co pamatuji, se tomu místu říkalo U letadla nebo Pod letadlem, tak jsme se rozhodli místo označit. Ještě jedna generace a už by nikdo nevěděl, kde se neštěstí stalo,“ řekl Miloš Navrátil, který je sám pilotem ve výslužbě.

Z historické studie Petra Sikory o leteckých haváriích v Jeseníkách, která se jim dostala do rukou, se muži dozvěděli podrobnosti o havárii. Přímo na lesní cestě v jižní vrcholové části Černé stráně nouzově přistálo maďarské transportní letadlo Junkers.

Mířilo na východní frontu u Krakova a oklikou přes střední Moravu se vyhýbalo Slovensku, kde tehdy zuřilo povstání. V prostoru nad Olomoucí se letoun dostal do palby pěchotních zbraní a pilot přitom zahynul.

Je možné, že se letadlo dostalo také do palby amerických doprovodných stihačů, kteří letěli před svazem bombardérů mířících ten den shodit pumy na rafinérii v Horním Slezsku.

Radistovi se podařilo nouzově přistát, sám přitom ale utrpěl vážná zranění a lékaři mu pak v nemocnici museli částečně amputovat obě ruce. Palubní mechanik svým zraněním podlehl.

Stručný popis havárie se případní kolemjdoucí dozvědí z nápisu na ceduli, kterou nechal zhotovit Miloš Navrátil. Kříž vyrobil Ivo Burian. Pomníček stojí vedle široké lesní cesty, která ovšem není značená. „Rádi bychom vyznačení trasy ke kříži dohodli s Klubem českých turistů,“ řekl Navrátil.

Havárii na místě připomínají vedle pomníčku také zbytky spečeného železa a plechu. Jeden úlomek je zabodnutý do kmene stromu.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ŠUMPERSKA A JESENICKA

Moje Šumpersko a JesenickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika