Parta nadšenců, která stavbu chystá, založila kvůli ní občanské sdružení s názvem Společně obětem hor. Duší projektu je Karel Švéda. Pochází ze Zábřežska, léta pracoval jako hajný a strážce chráněné krajinné oblasti, posledních deset let ale žije v jihomoravském Rájci-Jestřebí..

„Inspirovali jsme se podobným symbolickým hřbitovem, jaký mají Slováci už od třicátých let ve Vysokých Tatrách. Tabulku se jménem tam má už tři sta zemřelých,“ vysvětluje Karel Švéda.

Zdůrazňuje, že neuplyne rok, aby si i naše nepříliš vysoké hory nevybraly daň na lidských životech. Tomu odpovídá množství křížů a kamenných mohyl roztroušených podél turistických cest.

„Ať už byl důvod, proč ti lidé na horách zemřeli, jakýkoliv, stojí za to na ně vzpomenout a zároveň tím upozornit, jak je důležité chovat se k horám s respektem a nepodceňovat je,“ říká Karel Švéda.

Za jeho domem už se část budoucí kapličky rýsuje i s věžičkou. Stačí ji rozebrat a přemístit na Červenohorské sedlo. Jen co bude stavební povolení.

Kraličák vystřídalo Sedlo

Původní záměr byl postavit kapli znovu na Vřesové studánce, ale tam záměr narazil na problém s církevními restitucemi pozemků.

„Loni v říjnu jsme projekt přemístili na Králický Sněžník, ale i to padlo kvůli problému s vynětím pozemků z půdního fondu. Na Červenohorském sedle jsme zatím na žádný problém nenarazili,“ říká Karel Švéda.

Sdružení už má souhlas obce Loučná nad Desnou, ochránců přírody i Lesů ČR jako majitele pozemků. Až bude mít stavební povolení, obrátí se na veřejnost i na dotační programy s žádostí o finanční příspěvek. Celý projekt si vyžádá asi půl milionu korun.

Byť bude mít stavba podobu kapličky, v projektu má název Lapidárium. Tabulky z různých materiálů se jmény obětí českých hor budou pokrývat vnitřní stěny. Občanské sdružení už teď vyzývá příbuzné zemřelých, kteří by chtěli epitaf v kapličce umístit, aby se obrátili na Karla Švédu. Zastihnou ho na telefonním čísle 516 432 568 nebo 723 175 224.

Stavba bude i s křížkem na věžičce vysoká sedm metrů, v oknech má mít vitráže s motivem čtyř ročních období a na trámech u vchodu bude ve třech jazycích vyrytý nápis „Těm, kdo se domů nevrátili“.

Kde bude památník stát?