Národní památkový ústav Olomouc poslal na zámek za posledních pět let na deset milionů korun a na památce je to znát. „Máme hotová obě vnitřní nádvoří. Loni se dokončila pohledová část zámku a hodinová věž. Letos jsme obdrželi další 1,4 milionu korun na dokončení hlavní budovy a zbude i na zahájení prací na altánku ve francouzské zahradě,“ řekla kastelánka Kateřina Danielová.

Zatímco zámek je rok od roku krásnější, s měšťanským domem se už léta nic neděje. Majitel na výzvy památkářů ani stavebního úřadu nereaguje. Jednu dobu přitom otevřel v domě Muzeum konopí. Pak jej ale kvůli návykovým látkám dostihl zákon. Nyní se pokouší objekt prodat.

„Dům se rozpadá a kolem něj procházejí turisté,“ řekl starosta Javorníku Jiří Jura. Město zasahovat nemůže a do vydání nařízení o odstranění stavby nepůjde. „Majitel na výzvy nereaguje a obáváme se, že pak bychom museli stavbu odstranit na vlastní náklady,“ vysvětlil Jura.

Nad stavem měšťanského domu jsou smutní i památkáři, kteří jej několikrát chtěli prohlásit za památku, ovšem s majitelem se nedohodli. „Hodnotu dům určitě má. Při prohlídce jsme objevili gotický sklep. Staticky je v hrozném stavu,“ řekla za památkáře Eva Pulkrtová.