Olomoucké územní pracoviště aktuálně nabízí celkem sedm objektů na Opavsku a Jesenicku, z toho tři nově nabízené „řopíky“ v blízkosti Domašova u Jeseníka. V Opavě, části Jaktař, je pak k mání objekt stálého těžkého opevnění, pěchotní srub „Nad potokem“. Minimální cena byla stanovena na 98 900 korun.

Po koupi možné problémy

Užívání vojenských bunkrů má však svá úskalí. Většina se prodává bez pozemku a dostat se k „pevnosti“ autem může být pro nového vlastníka problém.

Bunkry v pohraničí si nejčastěji pořizují fandové vojenské historie, kteří se je pokoušení opravit do původní podoby. Koupit bunkr od resortu obrany není složité, pokud o něj neprojeví zájem vlastník pozemku. Ten má ke stavbě předkupní právo.

„Zájemce by však měl zvážit majetkoprávní komplikace a zda je jeho vztah k vojenské historii tak velký, že je ochoten absolvovat nespočet úředních a soudních jednání,“ poukázal již dříve spoluvlastník fortu v Olomouci-Radíkově Jan Bednář.

I když pěšky se k bunkru nový vlastník dostane, horší to bude s příjezdem autem.

„Vlastník přilehlých pozemků rovněž může zkomplikovat případné úpravy získaného vojenského objektu,“ poznamenal Jan Bednář.

Ze zájemců o koupi, kteří splní stanovené podmínky, bude vybrán vhodný kupec na základě jediného kritéria, a to nejvyšší nabídnuté kupní ceny.

34 položek

V rámci v letošním roce posledního výběrového řízení na zjištění zájemce o koupi nepotřebného nemovitého majetku Ministerstva obrany jsou k prodeji nemovitosti s minimální požadovanou kupní cenou dosahující v souhrnu částky 20,4 milionu korun. V aktuální nabídce je tentokrát 34 položek, 12 z nich úplně poprvé.

„Za zajímavou nabídku lze považovat pozemek s výměrou cca 3,5 tisíce metrů čtverečních v Praze – Michli, nebo pozemek na bývalé plovárně v údolí řeky Mže u Stříbra,“ informovala Jana Zechmeisterová.

Bližší informace najdou zájemci na internetových stránkách www.onnm.army.cz. Nabídku lze nalézt také na webových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových https://www.nabidkamajetku.cz/.