Do hradu vcházeli všichni malovanými hradbami z lepenky. Na posledním stanovišti před posezením na královském trůnu prověřily připravenost dětí na školu i učitelky prvních tříd.

„Loni jsme požádali o odklad, protože syn byl ještě taková hračička a s učením by měl asi problémy. Vyplatilo se to, teď už se od Vánoc na školu těší a nemůže se dočkat. Bydlíme nedaleko, takže výběr školy byl jasný,“ řekla Petra Blažková, která přivedla do Školštejna na „Hlucháku“ syna Lukáše.

Dnes má škola čtyři první třídy a v každé kolem dvaceti dětí.

Dvoudenní zápis pro rok 2010/2011 začal včera na všech pěti základních školách v Šumperku. Přijít by k němu mělo 286 dětí ze Šumperka, nikdo ale neví, jak se rozhodnou rodiče z okolních obcí. I ti mohou své děti přihlásit ve městě.

„Před rokem bylo v Šumperku u zápisu 328 dětí, nakonec jich skutečně nastoupilo 270. Předpokládáme, že letos v září nastoupí přibližně stejný počet. Radikální pokles prvňáčků, jaký nastal ve školním roce 2008/2009, už podle demografického vývoje nehrozí. Tehdy přišlo k zápisu o 167 dětí méně, než v roce předchozím,“ uvedla vedoucí oddělení školství na šumperské radnici Zdeňka Brijarová.

V příštích dvou letech už by mělo novopečených školáků v Šumperku naopak mírně přibývat.