Skončí tak první část rekonstrukce centrálního lázeňského objektu Eliška. Do poloviny dubna pak budou pokračovat práce v ubytovací části. Pro veřejnost fungoval bazén naposledy v říjnu, pro pacienty lázní se uzavřel v polovině prosince.

„Původně jsme plánovali otevřít balneoprovoz už 20. ledna, jenomže to jsme netušili, jaká překvapení nás na stavbě čekají. Zajištění statiky bylo mimořádně náročné a zdrželo nás,“ řekl Rostislav Belžík, který má na starosti stavební dozor.

Stavbaři například zjistili, že některé stropní trámy nejsou v místnostech balneoprovozu uloženy na nosných zdech, ale na příčkách. Nemohli tedy všechny příčky naráz vybourat, ale museli postupovat místnost po místnosti a stropy zajišťovat. V ubytovací části byla řada stropních trámů navíc shnilá, další byly ještě ohořelé z doby požáru v roce 1930.

„Při odkrytí konstrukce je vidět, jak budova rostla postupně jak lepené vlaštovčí hnízdo. Rozšiřovala se od původní kapličky nad pramenem až po velký objekt, jak ho známe dnes,“ vysvětlil Belžík.

V jedné z místností balneoprovozu objevili dělníci pod podlahou poklop vedoucí k někdejšímu dámskému bazénu, který kdysi využíval pramen Marie. Je hluboký tři metry a hladina sahá do výšky jeden a půl metru. Na místě bazén zůstane, zase se nad ním zaklopí nová podlaha.

Při prohlídce staveniště se zdá nemožné, že by tudy už za měsíc mohli procházet pacienti, ale práce pokračují rychle. Nepřetržitě tu pracuje stovka dělníků. Mimo jiné zbourali můstek, který vedl přes vnitřní bazén. Celá chodba kolem něj bude totiž průchozí. Vznikne ještě jeden menší bazén, z kanceláří v patře budou luxusní apartmány.

„Dosud měla Eliška třiaosmdesát lůžek ve třiačtyřiceti pokojích. Pokojů bude o pět víc s šestadevadesáti lůžky. Zásadní změna je ale v úrovni ubytování. Doteď mělo s bídou dvouhvězdičkovou úroveň, teď bude mít čtyři hvězdičky. Každý pokoj bude mít vlastní sociální zařízení,“ uvedl obchodní manažer lázní David Křepský.

Se změnou úrovně ale souvisí pro pacienty nepříjemná věc, na kterou dříve nebyli zvyklí: v části pokojů na Elišce budou za ubytování doplácet. Obří investice za sedmdesát milionů korun se do ceny musí promítnout.

Lázeňské procedury získají větší prostory, proto rozšíří nabídku například o thajské a jávské masáže a kosmetiku.

Tělocvična si vymění prostor s bývalou jídelnou, takže jídlo už se nebude vozit z kuchyně chodbami. Nechybějí dva moderní výtahy. Jen společenského sálu se práce zatím nedotknou, ten přijde na řadu později v samostatném projektu.

Majitelem lázní je od října 2008 firma Bent Holding a provozovatelem je společnost Royal Spa. Lázně spojila s hotelem Diana, který rovněž patří do její sítě. Změna majitele přišla v hodině dvanácté, protože stav lázeňských budov byl už neúnosný, léta se do nich neinvestovalo.

První vlaštovkou lepších časů byla rekonstrukce vily Gazárka, která skončila v prosinci a stála devět milionů korun. Na rekonstrukci Elišky získaly lázně dotaci dvacet milionů korun z evropských fondů. Slavnostní otevření je plánováno na květen.

Další projekty mají plynule následovat.

„Nejdřív přijde na řadu léta zavřený pavilon Božena, který bude s Eliškou spojen průchozím koridorem, pak Chaloupka a nakonec Šárka. Počítá se i s revitalizací lázeňského parku a s rekonstrukcí venkovního bazénu, který dostane zcela jiný půdorys a jeho provozní doba se protáhne na nejméně devět měsíců v roce,“ uvedl David Křepský.