VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Jak zemřel Otto Wolf z Mohelnice?

Radnice/Mohelnice /FOTOGALERIE/ - O více než šedesát let proti času se během posledních čtyř dnů vrátila skupina osmi studentů Střední pedagogické školy v Přerově. Neobvyklý vzdělávací projekt jim přiblížil osud mohelnického rodáka a jeho rodiny, na níž se podepsala nacistická okupace.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Osada Radnice na Mohelnicku: Jeden z dramatických okamžiků zážitkového semináře na téma osudů rodiny Otty WolfaFoto: Šárka Lančová

Wolfovi se v roce 1942 vyhnuli nástupu do židovského transportu směr Terezín a do konce války se ukrývali u přátel a v lesních bunkrech poblíž Tršic.

„Otto si v úkrytech psal deník podobě jako Anna Franková. Tři týdny před koncem války při akci proti partyzánům padl do rukou Němců. Při krutém mučení nikoho neprozradil a byl zastřelen. Jeho otec se po válce marně pokoušel dílo vydat; nebyla pro to politická vůle. Deník vyšel až v roce 1997,“ řekl Luděk Štipl z loštického sdružení Respekt a tolerance, které se na přípravě semináře podílelo.

Přerovští studenti přijeli vlakem do Mohelnice, kde jim hned na nádraží muž v uniformě německé policie zabavil všechny věci včetně mobilů. Vystrašení studenti – uprchlíci odjeli dvěma autobusy do vesnic poblíž osady Radnice.

Podle mapy, kterou našli schovanou na tajném místě, se sněhem a polními cestami brodili do Radnice. Tam hledali muže, o kterém věřili, že by jim mohl pomoci. Roli sehrál Luděk Štipl.

Přijal uprchlíky s rozpaky a nabídl jim čaj. Po chvilce však na dveře domu klepala policie. Uprchlíci se narychlo ukryli v komoře a majitel domu v síni ujišťoval policajta, že je v domě sám. Další ukrývání v domě bylo nebezpečné, nezvaní hosté museli zmizet.

„Ve tmě jsem je převedl do nepoužívané budovy radnické školy. Dramatické prožitky následovaly i tam. Nechybělo ani večerní putování lesem k partyzánskému bunkru, hledání potravy v tajných skrýších, noční zatýkání a popravy,“ popisuje Luděk Štipl.

Ve scénáři, který připravili posluchači brněnské JAMU, měli studenti přidělena nová jména a průkazy totožnosti; na sobě měli dobové oblečení.

„Při putování do neznámé vesnice jsem se začala vžívat do nové identity a záhy jsem zjistila, že mám strach.Viděla kolem sebe zatýkání a násilí. Nakonec jsem se i rozplakala. Musím říci, že během té hry jsem zažila opravdu těžké okamžiky. Plně jsem pochopila, o čem bezpráví, násilnosti a války vlastně jsou,“ popsala zážitky studentka Marcela Soldánová.

„Deník Otty Wolfa je důkazem velké lidské statečnosti a odpovědnosti. Je to věcné, nepatetické svědectví, nepředstavitelně dospělé a vyspělé. Mladého člověka může text oslovit absolutní přirozeností,“ vysvětlila důvody pro uspořádání semináře učitelka Věra Mikulcová z přerovské školy.

Luděk Štipl připomněl, že obětem holocaustu bylo u nás ublíženo vlastně dvakrát. Poprvé, když byly poslány na smrt, a podruhé, když poválečný režim usiloval o to, aby byly zapomenuty. Proto i Deník Otty Wolfa zůstal před českou veřejností utajen až do roku 1997.

Kdo byl mohelnický rodák Otto Wolf

Otto Wolf se narodil 5. června 1927 v Mohelnici jako nejmladší syn Růženy a Bertholda Wolfových. I v tehdy převážně německé Mohelnici se hrdě hlásili k české menšině. Jejich děti navštěvovaly českou školu a byly členy Sokola.

Od roku 1933 bydleli Wolfovi v Olomouci. Ottova sestra Felicitas (nar. 1920) pracovala v módním salonu a bratr Kurt (nar. 1915) studoval medicínu na Masarykově univerzitě v Brně. Po příchodu nacistů se Wolfovi usadili v Tršicích, ale Kurt uprchl do Sovětského svazu, kde později jako jeden z prvních vstoupil do Svobodovy armády.

Otto byl v roce 1942 se sestrou a rodiči povolán do prvního transportu z Olomouce do Terezína. Dne 22. června se nechali odvézt povozem na shromaždiště, ale ve městě z vozu sestoupili. Odpárali si z oblečení žluté hvězdy a tajně se pěšky vrátili do už dříve připraveného lesního úkrytu poblíž Tršic. Tímto datem začíná i deník, který si tehdy patnáctiletý Otto začal psát.

Je srovnatelný s Deníkem Anny Frankové. Vznikl ojedinělý dokument osvětlující poměry za doby okupace a svědčící o pomoci českých obyvatel ohroženým spoluobčanům.

Otto Wolf byl nešťastně dopaden tři týdny před koncem války při akci proti partyzánům. I přes kruté mučení Otto nikdy nevyzradil své jméno, jména svých ochránců ani úkryt rodičů. Spolu s dalšími zatčenými byl 20. dubna 1945 popraven v lese poblíž osady Kyjanice.

Rodiče i Felicitas se dočkali osvobození. Kurt padl v roce 1943 v bitvě u Sokolova. Byl povýšen in memoriam do hodnosti poručíka a obdržel čestný doktorát a četná vysoká vyznamenání. Pamětní deska byla bratřím Wolfovým odhalena v Mohelnici v roce 1947 na Ottově rodném domě číslo 6 v Nádražní ulici.

Poslední Ottův zápis v deníku pochází ze 13. dubna 1945. Následné týdny života v ilegalitě i konec války do deníku zaznamenávala sestra Felicitas. Zprávy o smrti Otty a Kurta se dostaly k Wolfovým během jediného dne – 12. května 1945. Záhy po osvobození se odstěhovali do Olomouce a snažili se začít nový život.

Doufali, že budou moci zvěčnit památku svých synů alespoň vydáním deníku. Jejich několikaletá snaha však byla marná především pro nedostatek politické vůle tehdejšího režimu. Zatímco v zahraničí vycházely podobné publikace a deníky, jako například Deník Anny Frankové, Ottův deník zůstal před českou veřejností po dlouhou dobu utajen.

A to navzdory tomu, že popisuje u nás poněkud mimořádný jev – ukrývání čtyřčlenné skupiny po dobu téměř tří let, ač to vědělo několik desítek obyvatel Tršic i vrchní četnický nadstrážmistr. Všichni riskovali životy své i svých rodin. Popravy i za mnohem méně závažná provinění byly tehdy na denním pořádku.

Po válce působil Berthold Wolf jako kantor Židovské náboženské obce v Olomouci, zemřel v roce 1962. Jeho manželka Růžena těžce nesla nelehký úděl a zemřela již v roce 1952. Felicitas si otevřela v Olomouci módní salon, který jí byl v r. 1948 znárodněn. V roce 1968 odešla se svým manželem Otto Grätzerem do Spojených států. Deník si vzala s sebou. Od roku 1995 je rukopis ve sbírkách United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu. Teprve v roce 1997 vyšel deník v nakladatelství Sefer.

V roce 2000 předala velvyslankyně Izraele medaile a vyznamenání „Spravedliví mezi národy" občanům, kteří se nejvíce zasloužili o záchranu rodiny Wolfových. Poctu jim udělil Památník mučedníků a hrdinů holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě. Slavnost se konala v obřadní síni tršického zámku. Jména zachránců byla vyryta do zdi jeruzalémského památníku a jejich čin budou připomínat nově vysazené stromy v tamní Zahradě spravedlivých.

Luděk Štipl

Autor: Stanislava Rybičková

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 8 500 Kč

Pracovníci v oblasti propagace a reklamy Aranžér/ka propagace. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zhotovovat reklamní a propagační materiály, zodpovídat za stav všech reklamních ploch divadla, navrhovat a realizovat aranžmá a dekorace, dekorovat výzdobu ucelených prostorů expozic, výstav a akcí divadla, tisknou a kopírovat divadelní texty apod., , Požadavky: kreativní myšlení, tvořivý duch, organizační schopnosti, samostatnost a flexibilita při hledání řešení, komunikační dovednosti, zodpovědnost a loajalita. Znalost práce na PC podmínkou, znalost programů Adobe Photoshop, CorelDRAW výhodou., Vhodné i pro absolventa. , Nabízíme: zázemí stabilního zaměstnavatele, práci v atraktivním uměleckém prostředí, vlastní kancelář., Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Divadlo šumperk, s.r.o., Komenského, č.p. 312, 787 01 Šumperk 1. Informace: Lucie Kylarová, +420 583 214 061.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci Podnikový právník/právnička. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, VŠ vzdělání právního směru, Prezentační, komunikační a argumentační dovednosti, věcnost, přesvědčivost., řidičský průkaz skupiny "B", samostatnost i práce v týmu, zodpovědnost a pečlivost., , Náplň práce:, Sepisování a připomínkování smluv. , Právní podpora pro pracovníky jednotlivých společností koncernu ÚSOVSKO, konzultace., Účast na jednáních s obchodními partnery, projednávání sporných záležitostí týkajících se smluvních obchodních podmínek., Příprava podkladů právního charakteru pro zakládání obchodních společností. Příprava a provádění změn obchodních společností v rámci seskupení firem podrobených jednotnému řízení mateřské společnosti. , Příprava valných hromad., Zpracování a podání návrhů na zápis změn v obchodním rejstříku., Vystavování plných mocí., Spolupráce s vybranou advokátní kanceláří. , Zpracování podkladů pro reporting, vedení spisů a jejich aktualizace., Znalost nejen v oblasti obchodního práva. , , Mise pozice:, Příležitost pro začínající i zkušené právníky, kteří chtějí tvořit a udržovat bohatou právní agendu spojenou s fungováním uskupení dynamických společností pod jednotným řízením., , Nabízíme:, 5 týdnů dovolené, příspěvek na závodní stravování, po zapracování zaměstnanecké benefity -wellnes, příspěvek na životní poj. a penzijní připojištění. Pracovní poměr na dobu neurčitou po zapracování., , Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Úsovsko agro s.r.o., 789 73 Úsov. Informace: Ondřej Brzobohatý, +420 602 363 413.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě Mistr/ová výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , Mistr/ová do strojírenské výroby, řízení dílny, rozdělování práce, skladová evidence materiálu, práce s PC, Požadavky:, zkušenosti ve strojírenské oboru nutností, , ŘP - skupiny B, popřípadě T- není podmínkou, Znalost AJ vítána- není podmínkou , Praxe v technickém oboru případně vzdělání v technickém oboru, manuální zručnost, zodpovědnost, Kontakt: telefonicky, e-mailem, osobně na pracovišti, PO-PÁ 07:00-15:30 hod.. Pracoviště: Entracon s.r.o., Uničovská, č.p. 3276, 787 01 Šumperk 1. Informace: Dušan Hovanec, +420 736 644 335.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Řidič/ka – skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce:, a) rozvoz zboží, produktu, barelů, obalů, b) pravidelná sanitace vydejniků, c) řízení svěřeného vozidla (nepřerývána doba řízení nepřesáhne 4 hodiny), d) ošetřování a kontrola vozidla, e) objednání větší opravy v servisu, f) účast při nakládání a vykládání nákladu, g) v osobní hromadné dopravě odbavování cestujících, h) vedení evidence o jízdách, spotřebovaném palivu, přepraveném nákladu, i) vedení, kontrola stavu skladu, j) předem hlásit nutnost objednaní vody u dodavatele, k) na vyžádaní objednatele plnit drobné úkoly., Požadavky: trestní bezúhonnost. Schopnost samostatné i týmové práce, komunikativnost, pečlivost, loajálnost, odolnost vůči stresu, logické myšlení. ŘP "B" nutný, ŘP "C" výhodou., Odborná praxe minimálně 2 roky. Nástupní plat od 15000Kč, po adaptaci odpovídající navýšení., V případě zájmu a za předpokladu splnění výše uvedených požadavků, zasílejte své žádosti s uvedením dané pozice a své životopisy na e-mail: golik@milujivodu.cz, telefonicky kontakt od 16.5.18 do 19.5.18 od 9 do 17 hod.. Od 20.5. do 27.5.18 - jenom e-mailem. Uchazeči splňující požadavky budou telefonicky případně elektronickou formou informováni.. Pracoviště: Kompletní nápojový servis česká republika s.r.o. - prac., Zemědělská, č.p. 2520, 787 01 Šumperk 1. Informace: Stanislav Golik, +420 778 041 730.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku. Ilustrační foto

Jeseník udělal mílový krok k záchraně, zdolal jednoho z favoritů

Mohelnice je ve střelecké krizi, nedala gól ve druhém utkání v řadě a znovu prohrála.
18

Mohelnici to nelepí, gratulovala i Uherskému Brodu

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Havarovali tři cyklisté, všichni se zranili

Hned ke třem nehodám cyklistů vyjížděli záchranáři i policisté ve čtvrtek 24. května. První karambol se odehrál na křižovatce u zámku v Bludově.

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Letní počasí a teploty do 28 stupňů přinese tento víkend obyvatelům Olomouckého kraje.

Jeseníky na konci května uspořádají prestižní Závod míru

Celkem dvaadvacet šestičlenných týmů se postaví 31. května na start cyklistického Závodu míru jezdců, kategorie U23. Ten začne v Krnově a bude pokračovat napříč Jeseníky až do 3. června.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT