VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Jak zemřel Otto Wolf z Mohelnice?

Radnice/Mohelnice /FOTOGALERIE/ - O více než šedesát let proti času se během posledních čtyř dnů vrátila skupina osmi studentů Střední pedagogické školy v Přerově. Neobvyklý vzdělávací projekt jim přiblížil osud mohelnického rodáka a jeho rodiny, na níž se podepsala nacistická okupace.

8.3.2010
SDÍLEJ:

Osada Radnice na Mohelnicku: Jeden z dramatických okamžiků zážitkového semináře na téma osudů rodiny Otty WolfaFoto: Šárka Lančová

Wolfovi se v roce 1942 vyhnuli nástupu do židovského transportu směr Terezín a do konce války se ukrývali u přátel a v lesních bunkrech poblíž Tršic.

„Otto si v úkrytech psal deník podobě jako Anna Franková. Tři týdny před koncem války při akci proti partyzánům padl do rukou Němců. Při krutém mučení nikoho neprozradil a byl zastřelen. Jeho otec se po válce marně pokoušel dílo vydat; nebyla pro to politická vůle. Deník vyšel až v roce 1997,“ řekl Luděk Štipl z loštického sdružení Respekt a tolerance, které se na přípravě semináře podílelo.

Přerovští studenti přijeli vlakem do Mohelnice, kde jim hned na nádraží muž v uniformě německé policie zabavil všechny věci včetně mobilů. Vystrašení studenti – uprchlíci odjeli dvěma autobusy do vesnic poblíž osady Radnice.

Podle mapy, kterou našli schovanou na tajném místě, se sněhem a polními cestami brodili do Radnice. Tam hledali muže, o kterém věřili, že by jim mohl pomoci. Roli sehrál Luděk Štipl.

Přijal uprchlíky s rozpaky a nabídl jim čaj. Po chvilce však na dveře domu klepala policie. Uprchlíci se narychlo ukryli v komoře a majitel domu v síni ujišťoval policajta, že je v domě sám. Další ukrývání v domě bylo nebezpečné, nezvaní hosté museli zmizet.

„Ve tmě jsem je převedl do nepoužívané budovy radnické školy. Dramatické prožitky následovaly i tam. Nechybělo ani večerní putování lesem k partyzánskému bunkru, hledání potravy v tajných skrýších, noční zatýkání a popravy,“ popisuje Luděk Štipl.

Ve scénáři, který připravili posluchači brněnské JAMU, měli studenti přidělena nová jména a průkazy totožnosti; na sobě měli dobové oblečení.

„Při putování do neznámé vesnice jsem se začala vžívat do nové identity a záhy jsem zjistila, že mám strach.Viděla kolem sebe zatýkání a násilí. Nakonec jsem se i rozplakala. Musím říci, že během té hry jsem zažila opravdu těžké okamžiky. Plně jsem pochopila, o čem bezpráví, násilnosti a války vlastně jsou,“ popsala zážitky studentka Marcela Soldánová.

„Deník Otty Wolfa je důkazem velké lidské statečnosti a odpovědnosti. Je to věcné, nepatetické svědectví, nepředstavitelně dospělé a vyspělé. Mladého člověka může text oslovit absolutní přirozeností,“ vysvětlila důvody pro uspořádání semináře učitelka Věra Mikulcová z přerovské školy.

Luděk Štipl připomněl, že obětem holocaustu bylo u nás ublíženo vlastně dvakrát. Poprvé, když byly poslány na smrt, a podruhé, když poválečný režim usiloval o to, aby byly zapomenuty. Proto i Deník Otty Wolfa zůstal před českou veřejností utajen až do roku 1997.

Kdo byl mohelnický rodák Otto Wolf

Otto Wolf se narodil 5. června 1927 v Mohelnici jako nejmladší syn Růženy a Bertholda Wolfových. I v tehdy převážně německé Mohelnici se hrdě hlásili k české menšině. Jejich děti navštěvovaly českou školu a byly členy Sokola.

Od roku 1933 bydleli Wolfovi v Olomouci. Ottova sestra Felicitas (nar. 1920) pracovala v módním salonu a bratr Kurt (nar. 1915) studoval medicínu na Masarykově univerzitě v Brně. Po příchodu nacistů se Wolfovi usadili v Tršicích, ale Kurt uprchl do Sovětského svazu, kde později jako jeden z prvních vstoupil do Svobodovy armády.

Otto byl v roce 1942 se sestrou a rodiči povolán do prvního transportu z Olomouce do Terezína. Dne 22. června se nechali odvézt povozem na shromaždiště, ale ve městě z vozu sestoupili. Odpárali si z oblečení žluté hvězdy a tajně se pěšky vrátili do už dříve připraveného lesního úkrytu poblíž Tršic. Tímto datem začíná i deník, který si tehdy patnáctiletý Otto začal psát.

Je srovnatelný s Deníkem Anny Frankové. Vznikl ojedinělý dokument osvětlující poměry za doby okupace a svědčící o pomoci českých obyvatel ohroženým spoluobčanům.

Otto Wolf byl nešťastně dopaden tři týdny před koncem války při akci proti partyzánům. I přes kruté mučení Otto nikdy nevyzradil své jméno, jména svých ochránců ani úkryt rodičů. Spolu s dalšími zatčenými byl 20. dubna 1945 popraven v lese poblíž osady Kyjanice.

Rodiče i Felicitas se dočkali osvobození. Kurt padl v roce 1943 v bitvě u Sokolova. Byl povýšen in memoriam do hodnosti poručíka a obdržel čestný doktorát a četná vysoká vyznamenání. Pamětní deska byla bratřím Wolfovým odhalena v Mohelnici v roce 1947 na Ottově rodném domě číslo 6 v Nádražní ulici.

Poslední Ottův zápis v deníku pochází ze 13. dubna 1945. Následné týdny života v ilegalitě i konec války do deníku zaznamenávala sestra Felicitas. Zprávy o smrti Otty a Kurta se dostaly k Wolfovým během jediného dne – 12. května 1945. Záhy po osvobození se odstěhovali do Olomouce a snažili se začít nový život.

Doufali, že budou moci zvěčnit památku svých synů alespoň vydáním deníku. Jejich několikaletá snaha však byla marná především pro nedostatek politické vůle tehdejšího režimu. Zatímco v zahraničí vycházely podobné publikace a deníky, jako například Deník Anny Frankové, Ottův deník zůstal před českou veřejností po dlouhou dobu utajen.

A to navzdory tomu, že popisuje u nás poněkud mimořádný jev – ukrývání čtyřčlenné skupiny po dobu téměř tří let, ač to vědělo několik desítek obyvatel Tršic i vrchní četnický nadstrážmistr. Všichni riskovali životy své i svých rodin. Popravy i za mnohem méně závažná provinění byly tehdy na denním pořádku.

Po válce působil Berthold Wolf jako kantor Židovské náboženské obce v Olomouci, zemřel v roce 1962. Jeho manželka Růžena těžce nesla nelehký úděl a zemřela již v roce 1952. Felicitas si otevřela v Olomouci módní salon, který jí byl v r. 1948 znárodněn. V roce 1968 odešla se svým manželem Otto Grätzerem do Spojených států. Deník si vzala s sebou. Od roku 1995 je rukopis ve sbírkách United States Holocaust Memorial Museum ve Washingtonu. Teprve v roce 1997 vyšel deník v nakladatelství Sefer.

V roce 2000 předala velvyslankyně Izraele medaile a vyznamenání „Spravedliví mezi národy" občanům, kteří se nejvíce zasloužili o záchranu rodiny Wolfových. Poctu jim udělil Památník mučedníků a hrdinů holocaustu Yad Vashem v Jeruzalémě. Slavnost se konala v obřadní síni tršického zámku. Jména zachránců byla vyryta do zdi jeruzalémského památníku a jejich čin budou připomínat nově vysazené stromy v tamní Zahradě spravedlivých.

Luděk Štipl

Autor: Stanislava Rybičková

8.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šumperk doma poprvé v sezóně prohrál s Hodonínem
18

Draci přímo do semifinále nepostoupí. Doma ztratili s Hodonínem

Šumperk v přípravě rozstřílel Rapotín 9:0
11

Šumperští fotbalisté nasázeli Rapotínu devítku

Důležitá výhra v cestě za záchranou. Gamaspol Třinecké přejel ve druhé půli

Futsalisté Jeseníku oživili tři kola před koncem nejvyšší soutěže šance na její záchranu. V pátek večer na šumperské palubovce porazili poslední Třinec 5:1. Gamaspolu navíc zahrál do karet fakt, že desátá Česká Lípa neuspěla.

Režisér Špindlu představil v Zábřehu novou komedii

FOTOGALERIE /  Novou komedii Věčně tvá nevěrná představili zábřežskému publiku její tvůrci v čele s režisérem Milanem Cieslarem. Snímek v předpremiéře promítlo ve čtvrtek 15. února zábřežské kino Retro.

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 7. týden 2018

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Díky vstřícnosti porodnice v Šumperku a Jeseníku vám přinášíme fotografie nejmladších obyvatel našeho regionu, tedy miminka, která se u nás narodila v uplynulých dnech.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT