Krajské ředitelství policie v Olomouci připravilo společně s polskými partnery bezpečnostní akci s názvem Besip bez hranic, jaká v kraji a u severních sousedů nemá obdoby. Od 8 do 15 hodin policisté na Šumpersku a Jesenicku zkontrolovali skoro 1500 aut, prohřešky zjistili u 162 řidičů. Výše uložených pokut dosáhla skoro 150 tisíc korun.

„Je to naprosto jedinečná akce, co se týká rozsahu, zapojení složek a zaměření,“ prohlásil šéf odboru dopravní policie krajského ředitelství Pavel Novák.

Na Jesenicku vyrazilo do terénu přes pět desítek policistů, silnice na Šumpersku hlídalo čtyřiatřicet policistů a další desítky příslušníků kontrolovalo řidiče v regionu Nysa v Polsku.

„V terénu jsou příslušníci pořádkové služby, dopravního inspektorátu, cizinecké a vojenské policie, celníci a ve smíšených hlídkách máme Poláky. Jejich přítomností se stírá jazyková bariéra a pomáhají nám při kontrolách polských řidičů. Máme tady psa na drogy, mobilní centrum pro lustraci řidičů a Shengenbus, což je mobilní kancelář, která nám umožňuje zjistit padělané doklady,“ řekl plukovník Novák.

Vojenská policie pomáhala se svými radary měřit rychlost aut. Úkolem celníků byly hlavně prověrky kamionů převážející alkohol a cisterny s pohonnými hmotami, které přes Jesenicko směřují zejména z Polska.

Akce se nezaměřila jen na řidiče, ale policisté také pátrali po hledaných osobách. Kontroly odstartovaly v osm hodin ráno a už hodinu a půl po začátku slavili policisté první úspěch. Na Žulovsku zadržela policejní hlídka muže, kterému se dařilo unikat několik měsíců před spravedlností.

„Měl nastoupit výkon trestu do věznice s ostrahou na jedenáct měsíců. Čeká jej převoz do cely,“ řekl vedoucí územního odboru služby pro vnější službu jesenické policie Ivan Petrišče.

U motoristů kontrolovali policisté rychlost, stav vozidel, alkohol a u kamionů i náklad. Do kuriózní situace se dostal Michal Peša. Při dechové zkoušce ukázal přístroj hodnotu 0,13 promile alkoholu, ale řidič si stál za svým.

„Nepil jsem. Na to si dávám pozor. Řidičák mě živí, doma mám tři děti,“ prohlásil Michal Peša. Za zvýšenou hodnotu podle jeho slov mohl Listerin. „Doporučili mi používat kloktadlo kvůli průduškám,“ ukázal Peša policistům láhev s kloktadlem.

Kontrolní zkouška potvrdila, že si před jízdou žádný alkohol nedopřál. „Kontroly jsou v pořádku. Mají smysl a nevadí mi. Policisté dělají svou práci, tak jako já svou,“ dodal řidič ze Žďárska.

Nejčastějším přestupkem při velké úterní akci bylo nedodržení rychlosti, u padesáti aut policisté zjistili nevyhovující technický stav, v deseti případech řidiči chybovali na železničních přejezdech.

Hana Kubová a Danuše Krčová