Přestřižením pásky udělali tečku za rok a půl trvající rekonstrukcí zámeckého parku. Jeho velká část ještě leží pod sněhem, takže nová podoba zatím návštěvníka neohromí. To přijde až s nástupem jara.

„Slavnostní otevření s hudbou a prohlídkou uspořádáme 1. června, kdy park bude ve vrcholné formě. Dnešní zakončení díla a jeho prezentace bylo nutné kvůli dotaci. Je to podmínka žádosti o poslední platbu. Jinak bychom na těch posledních několik milionů museli čekat do léta,“ řekl starosta Pavel Martínek (ČSSD).

Na dílo za 23 milionů korun získala Loučná 19 milionů korun z grantu Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Unikátní zámecký park je chráněnou památkou, ještě před pár lety byl přitom v rozkladu. Je plný speciálních kultivarů, mnohé z nich jsou kolem 150 let staré. Některé stromy bylo nutné skácet, zbývajících 170 stromů čekalo ošetření a přibylo k nim také 90 nových dřevin a na šest tisíc květin a keřů.

Nově osety jsou všechny trávníky a mezi nimi se klikatí nově zbudované pískové cesty, které zabírají čtyři tisíce metrů čtverečních. Cesty kolem zámku jsou vydlážděné. Osazeno je už i 22 laviček, u nichž nechybějí odpadkové koše.

Že se park změnil, je jasné i z nového oplocení s impozantními bránami, které podle dobových fotografií věrně kopíruje původní oplocení z 19. století.

„Novu dominantou parku je socha Neptuna na ostrůvku uprostřed jezírka. Opět podle dobových fotografií ji stvořil sochař Jaroslav Jelínek. Původní plastika se v 50. letech zřítila do vody, kde se postupně rozpadla,“ uvedl Martínek.

Pod terénním zlomem v dolní části parku čeká na návštěvníky další novinka - obnovená umělá jeskyně grotta. Z té původní zbyla ruina; zachoval se jen jeden pilíř, větší část bylo nutné znovu postavit. Kamenné klenby prověřily zručnost současných řemeslníků.

Park má už svého správce a hlídá ho i kamerový systém.

„Vydáme i tištěného průvodce s podrobným popisem. Čekáme, že se park stane dalším turistickým cílem a že do Loučné přiláká i odborníky a studenty oboru zahradní architektury. A připravujeme už také rekonstrukci dolní části parku kolem řeky Desné,“ uzavřel starosta.

Otevření zámeckého parku spojila obec s prezentací desítek velkoformátových snímků loučenských domů, které vyjdou letos v srpnu v knize nazvané Loučná nad Desnou a Kouty nad Desnou ve fotografiích.

Video instalace sochy Neptuna v loučenském parku najdete ZDE

Tečku za rekonstrukcí parku udělala pohřební stuha

Obligátní stříhání pásky mělo v Loučné drobnou humornou pointu. Fialová páska se zlatým lemováním, do níž se v pátek v bráně do zámeckého parku zakously dvoje nůžky, nebyla jen tak obyčejná stuha. Byla to přímo stuha pohřební. Jen místo nápisu Spi sladce na ní svítila věcná informace s názvem akce a datem.

Stuhu si nechala radnice natisknout opravdu v pohřební službě, kde taková obecní zakázka na rozdíl od těch běžných vzbudí vždy pobavení. Tu poslední stuhu dostala obec dokonce gratis. Nebylo to totiž zdaleka poprvé.

V Loučné se v posledních deseti letech pořád něco nového otevírá. Na rozdíl od několika poválečných desetiletí, kdy obec spala v tichém rozkladu jak Šípková Růženka, takže nápis Spi sladce by byl zcela na místě.

Musel to být tristní dojem, když sem někdejší obyvatelé zavítali a viděli postupující dílo zkázy. Dnes už ten dojem určitě nemají. Že je Loučná probuzená, je znát na každém kroku. V zámeckém parku obzvlášť.