To je tradiční Vítání ptačího zpěvu, akce na podporu ornitologie, kterou v našem regionu pořádá také šumperský dům dětí Vila Doris. K rybníkům mířili školáci ve čtvrtek 29. dubna celý den. Šance je ještě v pátek a sobotu od 8 do 18 hodin, v sobotu se navíc od 5 do 7 hodin ráno koná u vily Doris procházka parkem spojená s poznáváním ptačích hlasů.

„Hned jeden z prvních úlovků nás mimořádně potěšil. Do sítě se chytil vzácný bukáček malý, kterého jsme tady na rybnících nikdy neviděli. Jeho doménou je jižní Morava. Je to malý druh volavky, který se v případě ohrožení dokáže i se svým dlouhým zobákem tak vztyčit, že vypadá jako rákosové stéblo,“ vyprávěl včera dětem Petr Šaj z Vily Doris.

Připomněl také novinku: na rybnících po několika letech od doby, kdy tady někdo umlátil labutího samce, opět zahnízdil pár labutí a už sedí vejcích. Celorepublikovou akci podporuje Státní fond životního prostředí. A letos je hlavní pozornost věnována kukačce, trochu tajemnému opeřenci, který klade vajíčka do cizích hnízd a jehož chování je stále ještě předmětem výzkumu.