„Měli jsme v úmyslu vyčistit celý třináct kilometrů dlouhý úsek až do Rudy, ale odpadků bylo na březích mnohem víc, než jsme čekali. Už v Raškově jsme měli všechny pytle plné, takže jsme už jen dojeli do Rudy a vyčistili prostor pod jezem, kde se naplaveniny díky protiproudu drží. Hladina tam byla petlahvemi doslova posetá,“ řekl Martin Linhard z půjčovny a výrobny lodí Tydra, která akci pořádala společně s šumperskou Vilou Doris.

Příležitostí byla celosvětová akce Ukliďme svět

Právě petlahve a nejrůznější igelity všech velikostí jsou nejčastějším odpadem, který zamořuje břehy.

„Jakmile se při jarním tání nebo přívalovém dešti zvedne hladina, jsou toho vrbičky podél řeky plné,“ řekl jeden z vodáků Tomáš Petruň.

Lidé také často hrnou k řece navážku stavební suti, aby si rozšířili pozemek zahrádky. V takové navážce se najde ztvrdlý cement, rozbité obkladačky, hadry i plachty. V těchto případech už lidské ruce nepomohou, musel by nastoupit bagr.

Mezi kuriózní sobotní úlovky patřil kus dětského kočárku, sedadlo z auta, pneumatika od traktoru a dveře od lednice. Velké kusy vykládali vodáci na příhodných místech, kde je potom sbírala stejně jako pytle doprovodná vozidla.

„Vyčistili jsme jen šest kilometrů řeky, takže v akci budeme pokračovat - když je na podzim po skončení sezony, tak určitě na jaře,“ řekl Martin Linhard. Sobotní úklidovou plavbu zakončili vodáci posezením a koncertem skupiny Větrolam v Rudě nad Moravou.

K úklidu říčních břehů se vydali vodáci na dvanácti kánoích a dvou raftech