„Zakládáme novou tradici a doufáme, že časem se k nám připojí i další zábřežské školy,“ řekl třídní učitel maturitního ročníku Karel Crhonek.

Nové stromořadí časem olemuje Postřelmovskou ulici od kulturního domu směrem k odbočce ke stadionu. Letité břízy, které tam rostou dnes, už mají namále; šest už nechala radnice skácet, ostatní čeká totéž v horizontu deseti let.

„Jejich místo obsadí červený hloh, který je vhodný do městské zástavby. Má kulatou korunu o průměru pěti metrů a dorůstá do výšky kolem sedmi až osmi metrů,“ uvedla Dana Krňávková ze zábřežské radnice.

Maturanti, jimž začíná 10. května svatý týden, přinesli včera k sázení stromu tablo a na sousední smrk pověsili obří provedení svých maturitních stužek. Jednu z nich zdobí nápis: Maturita? To jsme se neučili!

„Je to vynikající třída, z 31 žáků, kteří nastoupili do prvního ročníku, odpadl jen jeden. Pomáhali také mimo jiné při průzkumu intenzity dopravy ve městě nebo při monitorování černých skládek,“ řekl Karel Crhonek.

Připomněl, že o obor autotronik je mimořádný zájem, hlásí se téměř třikrát víc uchazečů, než kolik škola přijme.

Absolventi najdou uplatnění zejména v autoservisech, většina z těch letošních se ale hlásí k dalšímu studiu. Na dotaz, jaký byl pro ně největší zážitek ze čtyř studijních let, měli kluci rychlou odpověď: „Návštěva autosalonu v Ženevě.“

Nastávající maturanti oboru autotronik z Vyšší odborné a Střední odborné školy automobilní v Zábřehu sázejí první strom budoucí aleje absolventů