Škody, které kormoráni v rybářských revírech působí, jsou obrovské, problémem číslo jedna jsou pro rybáře v celé Evropě, kam se rozšířili ze severních evropských zemí. V přírodě nemají v podstatě přirozeného nepřítele a navíc patří ke chráněným druhům ptáků, protože jim dříve hrozilo vyhubení. Dnes už jsou výrazně přemnoženi, takže některé krajské úřady povolují jejich omezený odstřel.

„V našich revírech páchají teď kormoráni největší škody na řece Třebůvce ve Vlčicích. Odhaduji, že tam nalétává hejno až osmdesáti kusů ptáků. Tak velké hejno tu ještě nikdy nebylo. Kormoráni se objevují dokonce i ve městě,“ řekl jednatel rybářské organizace v Lošticích Vlastislav Heidenreich.

Organizace má povolený odstřel deseti kusů na chovném rybníku v Doubravicích a snaží se získat povolení i pro další oblasti.

Obří hejna se objevila také na Moravě, Moravské Sázavě a Březné.

„Jsou už i na horním toku Březné, který má spíš charakter většího potoka. Hejno, které jsem viděl, mělo určitě osmdesát kusů. Nejvíc mají spadeno na lipany a pstruhy potoční. A co neuloví, to aspoň poraní, takže spousta ryb dodatečně na následky zranění uhyne,“ sdělil hospodář zábřežské organizace rybářů Pavel Haluzík.

Jeho organizace má pro letošní zimu povolen odstřel 20 kusů. Mohelnická organizace má povolení pro čtyři kusy.

„Přemnožení kormoránů to samozřejmě neřeší, ale má to význam pro jejich plašení. Přes léto se stahují spíš na jih, tady u nás si zvykli přezimovat,“ uvedl Jiří Krejčíř z rybářského spolku v Mohelnici.

Na Jesenicku je zatím klid. Na řece Bělé od Mikulovic po Domašov a na potoku Staříči bylo loni touto dobou asi tři sta kusů kormoránů. Totálně zdevastovali populaci lipana.

„Letos jsme si vyřídili povolení na odstřel deseti procent z hejna. Někdy v polovině prosince se kormoráni zase objevili na Bělé mezi Písečnou a Širokým Brodem. Bylo to malé hejno asi deseti kusů - nejspíš průzkumníci. Po střelbě se otočili a zmizeli,“ uvedl hospodář jesenické organizace Pavel Pupík.

Odstřel provádějí členové mysliveckých sdružení. Trefit kormorána není nic jednoduchého, protože tito ptáci jsou velmi plaší a ostražití. Dostat se k nim je těžké. Jak uvidí člověka, nebo blížící se auto, hejno se zvedne a odletí. Po prvním výstřelu to samozřejmě platí dvojnásob.

„Kormorán je velký asi jako husa, živí se výhradně rybami a denně spotřebuje nejméně půl kila masa. Další ryby při lovu zraní a stresuje. Velké hejno dokáže zdecimovat na úseku řeky celou rybí populaci, takže pak musí rybáři ryby dosazovat. Nejhorší je to na regulovaných tocích, kde rybám chybí přirozený úkryt,“ uvedl hydrobiolog Českého rybářského svazu Ostrava Daniel Gebauer.

První stálá kolonie kormoránů se u nás usadila v roce 1982 na jižní Moravě. Navzdory škodám způsobeným na rybách je kormorán v Česku zvláště chráněným druhem živočicha.