Socha připomíná historii zdejšího kraje. Před hradem, který vyšel z fantazie Jakuba Zimáčka, protože jeho původní podoba se nedochovala, stojí středověký šlechtic Blud z Bludova zahalený do kápě. Společnost mu dělá z jedné strany krkavec a z druhé strany reliéf koně.

„Blud z Bludova nebyla smyšlená postava, opravdu existoval a byl majitelem zdejšího panství. Krkavec je tam proto, že jednoho, jemuž říkám Rumburak, vlastním a je mým velkým miláčkem, takže nesměl chybět. Koně zase chováme vedle na pastvinách," popisuje jednotlivé detaily Věra Sedlářová ze Spolku přátel Bludoveček.

Ta si vzala za cíl více přiblížit lidem toto krásné místo, o kterém mnoho Šumperanů ani neví, i když leží kousíček od města. „Zamilovala jsem si zdejší přírodu a chtěla jsem Bludoveček zviditelnit. Jakub Zimáček je spolužákem mého syna. Slovo dalo slovo a během týdne tady vzniklo toto krásné dílo," vysvětluje nadšeně Věra Sedlářová.

U skulptury se neustále zastavují lidé projíždějící kolem a obdivují ji. I s přípravami bednění zabrala dvojici umělců její výroba přibližně týden. „Na výrobu je potřeba jenom písek, který se udusá do bednění a pak se z něj vyřezává. Materiál se napěchuje do tvaru pyramidy a postupně se řeže zhora dolů. Hotové části se fixují disperzním lepidlem, aby lépe odolávaly rozmarům počasí," popisuje postup prací Jakub Zimáček.

Obří socha zde má vydržet asi rok. Měla by přestát případné bouřky, krupobití i zimu. „Jediné, čeho se obáváme, je útok vandalů. Proto sochu hlídají kamery a kolem bude i plot," dodává sochař. Už brzy bude podívaná ještě dokonalejší, až ji v noci nasvítí reflektory a okolo se rozzáří louče.

Věra Sedlářová s Jakubem Zimáčkem už spřádají plány do budoucna. Sochař zde hodlá postavit největší pískové dílo v České republice. Rekord zatím drží skupina jeho kamarádů, která v Olomouci před lety stvořila sochu vysokou pět a půl metru. „To rozhodně překonáme," říká odhodlaně Jakub Zimáček.

Ten hned po dokončení díla odlétá na sympozium do Austrálie. Patří totiž k opravdové světové špičce a na svém kontě má mnoho cen snad ze všech kontinentů.