Se zahájením se původně počítalo v létě roku 2009 a dnes už mělo být všechno hotovo. Složité vyjednávání s Evropskou komisí, která má z unijních fondů stavbu ze tří čtvrtin platit, ale start pořád odsouvá. Další odklad přinesl dopis s připomínkami Evropské komise, který dorazil letos v dubnu. Komisi se nelíbí zejména cena, která vzešla z výběrového řízení. Unie má dnes finanční problémy, a tak se snaží na všech stranách ušetřit.

„Problém je v tom, že když jsme v roce 2008 organizovali soutěž na dodavatele, byly ceny stavebních prací vysoké; stavební boom vrcholil. Dnes jsou podstatně nižší, ale my jsme soutěž uzavřeli v dubnu 2009 a na tyto ceny jsme také vzápětí uzavřeli smlouvy s dodavateli,“ uvedl Jiří Vepřek, ředitel akciové společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ).

O situaci už písemně informoval všechny radnice.

Hledá se cenový kompromis

VHZ jako investor stavby nyní hledá cesty, jak stavbu zlevnit - ať už dohodou s dodavateli, nebo vyškrtnutím některých objektů ze stavby.

„Do podzimu to chceme uzavřít, přepokládám, že k nějakému kompromisu dojdeme. A na zimu nikdo stavět nezačne,“ řekl Vepřek.
Neustálé odsouvání stavby města zatěžuje, protože na kanalizaci, která je uložena v zemi nejhlouběji, čekají správci dalších sítí - rozvodů plynu a elektřiny.

„Máme také v plánu rekonstruovat přechody pro chodce, opět ale musíme kvůli kanalizaci čekat. Obdobná situace je u celé řady silnic a chodníků,“ řekl starosta Zábřeha František John (KDU-ČSL).

Někde se přece jen začne

Na několika místech VHZ kanalizaci zrekonstruuje už letos s rizikem, že pokud evropská dotace padne, zaplatí nakonec dílo celé. Je to například v Komenského ulici v Zábřehu, kde na kanalizaci čekají plynaři, nebo ve Vodní ulici v Mohelnici, kde chce město vybudovat 35 parkovacích míst.
Patnáct procent nákladů na obří investici musejí hradit města. Všechna už mají také vybranou banku, která jim poskytne na obří investici úvěr. Mohelnice už úvěr odřekla a částku, kterou zatím nemusí dát na kanalizaci, použije na revitalizaci historického centra města.

Loštické obavy

V Lošticích už město projednalo stavbu se všemi obyvateli, kteří se budou k nové kanalizaci připojovat, hotové jsou také projekty k většině z 366 přípojek.

„Zásadní problém s odkladem stavby nemáme, jen musíme zastavit přípravy a odložit žádost o územní rozhodnutí. S bankou máme dohodu, že úvěr si vezmeme, až to bude potřeba,“ vysvětlil starosta Loštic Ctirad Lolek (Nez.dem.).

Dodal, že má spíš strach z toho, aby celá evropská dotace nepadla.

„Bez ní bychom v nejbližších patnácti letech neměli šanci kanalizaci opravit. Jen tady v Lošticích má stát 244 milionů,“ řekl Lolek.

Celý projekt je už druhou fází akce Zlepšení kvality vod horního povodí řeky Moravy.
V té první byla opravena kanalizace ve Vikýřovicích, Sobotíně, Starém Městě a v části Šumperka a také úpravna vody v Koutech nad Desnou.