Zakázku od armády dostala palonínská chráněná dílna poprvé v roce 1995. Letošní paškál je tedy jubilejní desátý. Vojáci si postupně každým rokem odváželi větší a větší svíci až dospěli k opravdovému obru. Paškál má výšku dospělého člověka, průměr čtrnáct centimetrů a váží čtvrt metráku.

Je to největší svíce, jakou v Paloníně zdobí. „Pracujeme na ní vždy dvě. Musí se zdobit ve svislé poloze. Jednak proto, aby se nepoškodily ornamenty, které vedou po celém obvodu, a také proto, abychom s ní mohly otáčet. Je totiž pořádně těžká," popsala zdobení pracovnice chráněné dílny Alena Vitásková.

Spolu s kolegyní Marií Procházkovou jí nazdobení obřího paškálu zabere i s přípravou ornamentů asi tři dny. Svíci zdobí nápis Armáda České republiky, letopočet 2014, trikolóra, znak armádní duchovní služby, zlaté lístky lípy a nápis Veritas domini vincit – Pravda Páně vítězí.

„Samotná svíce i všechny ornamenty jsou vyrobené ze včelího vosku. My z něho vyřežeme požadované tvary. Na paškál je pak lepíme teplem ruky," doplnila Alena Vitásková.

Pak už svíci spolu s kolegyní důkladně zabalila a uložila do krabice vyplněné molitanem. Paškál teď čeká dlouhá cesta do Lurd, kam vyrazí spolu s vojáky ve čtvrtek z Prahy autobusem. Od pátku do neděle se v Lurdech koná mezinárodní vojenská pouť.

Letos se uskuteční už po šestapadesáté. „Tradice vznikla v roce 1958, kdy se poprvé sešli francouzští a němečtí vojáci jako akt usmíření národů po druhé světové válce. Nyní se pouti každoročně účastní na šestnáct tisíc vojáků přibližně ze třiceti zemí, kteří se modlí za mír mezi národy," vysvětlil Zdeněk Peterka.

Při pouti mají jednotlivé státy vyčleněná místa pro bohoslužby v některém z mnoha poutních kostelíků. Při bohoslužbě armádní delegace zapálí svíci z Palonína za české vojáky. „Paškál nesou vždy dva vojáci nastojato, přičemž každý drží svíci z jedné strany za spodek," dodal asistent hlavního armádního kaplana.

Součástí pouti je také slavnostní mezinárodní zahájení, požehnání nemocným, koncerty vojenských hudeb či pietní akt u Památníku obětí válek.