Sepsali několik petic, pod kterými figurují desítky podpisů. Argumentem nespokojených občanů jsou obavy, že parkovací dům do lokality přinese enormní množství prachu, hluku a zplodin.

„Snažili jsme se nejdříve oslovit vedení šumperské radnice i zastupitele, bohužel město pozemky investorské firmě prodalo. Nyní čekáme, až bude zahájeno územní a stavební řízení, jehož se chceme stát účastníky. Jde nám především o to, aby byly dodrženy hygienické limity u hluku a emisí,“ vysvětlil zástupce petičního Ladislav Cigánek.

Naposledy obyvatelé panelového domu vznesli námitku k projednávanému územnímu plánu města Šumperka, kde požadovali zrušení plánované stavby, město ale připomínku zamítlo.

„Nebyla to námitka k územnímu plánu, petiční výbor jí musí uplatňovat až při územním a stavebním řízení,“ sdělil šumperský místostarosta Marek Zapletal.

Vlastníkem pozemků, na kterých je stavba plánována, je firma SAN-JV, která v lokalitě u náměstí Republiky plánuje stavbu dalších objektů v celkové hodnotě v řádu stamilionů korun. Dokončení celého projektu je naplánováno na rok 1015.

Po výstavbě polyfunkčních domů v těsné blízkosti paláce Schönberg přichází na řadu prostor naproti hotelu Hansa, kde by měl vyrůst komplex čtyř čtyřpodlažních objektů s byty a nebytovými prostory, na něj naváže zmíněný parkovací dům se sto jednašedesáti parkovacími místy a v Langrově ulici by měl stát hotel.

Podle mluvčího petičního výboru Ladislava Cigánka je stav ovzduší v Čajkovského ulici již nyní špatný kvůli hlavnímu silničnímu průtahu směrem na Hanušovice.

„Neumíme si představit, kdyby těsně pod okny panelového domu denně projíždělo o stovky aut více,“ dodal Cigánek.

Investorská developerská firma SAN-JV nevylučuje, že další etapa výstavby při stavebním řízení může nabrat zpoždění.

„Bohužel na průtahy ze stran obyvatel hokejky, kteří patrně budou podávat námitky při připraveném stavebním řízení, musíme počítat. Konalo se již několik schůzek, kde jsme autorům protestní petice představili naše studie, které jejich argumenty zcela vyvracejí. Samozřejmě v rámci stavebního řízení studie vypracované hygieniky zaměřené na hluk a emise, “ sdělila Milena Kratochvílová z firmy SAN-JV.

Vizualizaci náměstí Republiky včetně parkovacího domu najdete ZDE