Jedním z těch, který sociální dávku přestane na základě rozhodnutí městského úřadu dostávat, je Petr Jašek. V ubytovně Pohoda v Sokolské ulici bydlí s partnerkou a malými dětmi. Jak tvrdí, o práci už dlouho zavadit nemůže.

„Jsem na jedno oko slepý, nikdo mě nezaměstná. Když jsme se byli na radnici ptát, proč nám nechtějí doplatek na bydlení schválit, řekli nám, ať si ušetříme tři tisíce a zažádáme si o městský byt," řekl Petr Jašek.

Žadatelé o obecní byty totiž v Zábřehu skládají třítisícovou kauci, pak dlouhá léta čekají, až se nějaké obydlí uvolní. Třeba i deset let.

Ubytovna Pohoda v Sokolské ulici v Zábřehu.O nájemním bytě si ale Petr Jašek může nechat zdát. Problémem jsou poměrně vysoké kauce, které požadují majitelé i realitní kanceláře. Také skutečnost, že rodina žije ze sociálních dávek, není pro shánění nájmu zrovna nejlepší vizitkou.

Ještě předtím, než Petr Jašek přišel na ubytovnu, jeho partnerka s dětmi žila v azylovém domě. Rodina je nyní konečně pohromadě, obývá dva pokoje. Kam s rodinou půjde, když nebude mít na zaplacení ubytovny, netuší.

Podle starosty města Františka Johna se ale nikdo bezdomovcem stát nemusí. „Město provozuje azylový dům pro matky s dětmi a azylový dům pro muže. Na ubytovnách nejsou vhodné podmínky pro to, aby tam mladí lidé vychovávali své děti. Je tam špatné sociální prostředí. Jsem přesvědčený, že žádná rodina na ulici nezůstane," uvedl starosta Zábřehu František John.

Ubytovnu s idylickým názvem Pohoda s kapacitou sedmačtyřicet míst provozuje Jaroslav Pavelka. Podle něj zábřežská radnice postupuje necitlivě.

„Sedmdesát procent mých ubytovaných doplatek na bydlení nedostane. Co město pro ty lidi kdy udělalo, kam mají jít? Zřejmě z nich radnice chce udělat opravdu bezdomovce, kteří žijí pod mostem," konstatoval Jaroslav Pavelka.

Jako problematický vidí klíč, podle kterého radnice postupovala při rozhodování o sociální dávce.Ta přitom nejde z obecního rozpočtu, ale vyplácí ji stát. Nově se od května mají radnice vyjádřit k jednotlivým žadatelům, kteří žijí v hygienou schválených ubytovacích zařízeních. Peníze, které se pohybují měsíčně v částce kolem tří tisíc korun, neinkasují provozovatelé ubytoven, ale žadatelé.

„Nikdo nechápe, podle čeho rozhodovali, ale sociální cítění má vedení města nulové. Doplatek například nedostanou ani lidé, kterým je nad šedesát let," dodal Jaroslav Pavelka.

Podle starosty Johna město každou žádost posuzovalo individuálně. „Zjišťovali jsme, zda žadatelé nemají evidované nějaké přestupky, jestli nedluží městu na poplatcích, jaký mají vztah k Zábřehu, eventuálně jestli mají příbuzné, ke kterým by mohli jít," popsal hodnotící klíč starosta John.

Podobně kriticky jako Jaroslav Pavelka ale situaci vidí i provozovatel další zábřežské ubytovny Jamajka Zdeněk Šebesta. „Jedna z mých ubytovaných je invalidní důchodkyně, pochází někde ze Vsetínska, ale vazby má na Zábřeh. Měla již slíbené zaměstnání v chráněné dílně, jenže doplatek na bydlení jí radnice zamítla. Když nebude mít kde bydlet, nemůže tak ani do práce nastoupit. Nevím, proč jí to radnice znemožnila," popsal Zdeněk Šebesta.

Podle starosty Johna je chyba v tom, že Ústavní soud zrušil veřejnou službu, kdy si lidé na sociálních dávkách museli odpracovat určitý počet hodin, aby peníze získali.

„Současný systém sociální podpory vytváří u jejích příjemců pocit, že na dávky prostě mají nárok a přitom nemají jakoukoliv motivaci poskytnutou pomoc vracet," upozornil František John.

Pokud město navíc jednou vysloví s poskytováním dávek na bydlení svůj souhlas, platí napořád. „Kdybychom mohli dát souhlas třeba jen na rok a byla možnost veřejné služby, mohli bychom po té době vyhodnotit, zda uchazeč má zájem pracovat a za vyplacené dávky i něco odvést pro společnost," nastínil František John, v čem by bylo vhodné změnit zákon.

Když už ale města dostala možnost se k příspěvku na bydlení vyjádřit, byla by podle něj chyba to nevyužít. „Úřad práce posuzuje jen to, zda žadatel má na dávku nárok z hlediska sociálního a příjmů.
My jako samospráva chceme udržet veřejný pořádek a jeho součástí je i jakási spravedlnost za příspěvek městu něco odvést. Navíc se nám nelíbí celý systém ubytoven. Nezavedlo je město, ale stát. Nás se nikdo neptal, zda je ve městě chceme," upozornil na některé problémy zábřežský starosta.

V Zábřehu nyní fungují čtyři ubytovny. Vedle Pohody a Jamajky je to ještě Ekozis a Perla. Radní posuzovali minulý týden prvních šestapadesát žádostí. Dvaatřicet z nich zamítli. V Šumperku ani v Jeseníku zatím žádné žadatele neodmítli.