Do podzemních prostor putovalo šest nových cisteren. Nejvyšší z nich měří přes devět metrů, nejtěžší váží sedm tun a ta nejširší má v průměru čtyři metry a šedesát centimetrů.

„Jejich přeprava do pivovaru se uskutečnila během včerejšího dne a dnešní noci,“ upřesnil výkonný ředitel pivovaru Holba Vladimír Zíka.

Na přemísťování tanků vyrobených z nerezové oceli pracoval v pivovaru od úterního rána tým lidí. Aby je bylo možné spustit do podzemních prostor, bylo třeba u budovy ležáckého sklepa rozebrat střechu a strop. Těžké kolosy zvedaly dva jeřáby, jejichž obsluha odváděla precizní práci. Některé nádoby totiž otvorem prošly doslova o centimetry.

„Jeden tank po druhém se umístí do sklepa, kde je montážní četa pomocí pojízdného zařízení umístí na definitivní místa,“ doplnil Zíka.

Instalace takzvaných přetlačných tanků je jednou z fází rekonstrukce ležáckých sklepů. Začala loni v létě a celkem vyjde na čtyřicet milionů korun.

„Jedná se o jednu z klíčových investic pivovaru,“ upozornila jeho mluvčí Hana Matulová.

Podle Vladimíra Zíky tak bude možné lépe zvládat letní špičky ve výrobě piva. „Někdy se v létě stává, že naši zaměstnanci pracují sedm dní v týdnu na tři směny. Je to pro ně velice náročné,“ poznamenal Zíka.

Nové tanky slouží k přečerpání piva z filtrace na stáčírnu nebo přímo do cisteren nákladních automobilů, což dříve nebylo možné. Narozdíl od těch předchozích jsou vyrobené z ušlechtilé potravinářské oceli a od původních se nádob se liší i vyšším objemem. Na kvalitě piva by se měla odrazit i skutečnost, že ve sklepě stojí, nikoli leží.

„Pivo je velmi citlivé na obsah kyslíku ve vzduchu. Ve stojaté nádobě dochází k jeho menšímu provzdušnění,“ vysvětlil Zíka.

Pivovar uvaří patnáct set litrů vánočního speciálu

Milovníkům piva nabídne i v letošním roce hanušovický pivovar vánoční polotmavý speciál. Začátkem prosince se jej na trh dostane patnáct set hektolitrů. „Vycházíme ze staré receptury, a abychom přesně dodrželi stupňovitost, je třeba správně stanovit poměry všech surovin. Speciál chmelíme v několika fázích a poslední dávku chmele přidáváme až na konci chmelovaru. Tím pivo získá jedinečné aroma a přitom se nezvyšuje jeho hořkost, která i když je vyšší, zůstává lahodná,“ řekl sládek pivovaru Luděk Reichl. „ Letos jsme navíc přidali novou odrůdu žateckého chmele, která se nám výborně osvědčila už při testování,“ dodal sládek.