Návštěvnost Králického Sněžníku v posledních letech stále roste. V sezoně se na něj vydá více než tisícovka lidí denně. Těsně za státní hranicí, která vrchol rozděluje na českou a polskou část, dokončují Poláci stavbu nové rozhledny. Ta na horu bezpochyby přiláká další turisty. Řádově několik set tisíc lidí ročně navštíví atrakce ve středisku Dolní Morava, byť dál do hor se vydává jen malá část z nich.

Podívejte se do útrob rozhledny na Sněžníku:

Vrcholová partie „Králičáku“ se z české strany sice nachází v Národní přírodní rezervaci, kam je vstup umožněn pouze po značených cestách, v praxi se ale lidé nezřídka „rozbíhají“ po celém vrcholu. Správa CHKO Jeseníky se tak rozhodla jejich pohyb regulovat.

„Abychom ochránili zdejší cenné subalpínské trávníky se vzácnými druhy před intenzivním sešlapem, budou dočasně ta nejhodnotnější místa oplocena sítí, podobně jako je to na Sněžce. Během sezony budou sítě nahrazeny trvalým dřevěným zábradlím,“ uvedla Správa CHKO Jeseníky.

K oplocení části přístupových cest přistoupili už v roce 2020 ochranáři na Sněžce. Nejprve šlo o provizorní plastové pletivo, letos jej nahrazují sloupky s nerezovým řetězem. Vrchol nejvyšší hory Krkonoš totiž během nejvytíženějších termínů navštíví i více než deset tisíc lidí denně. Podle odborníků horský ekosystém unese kolem dvou tisíc návštěvníků.

V posledních letech se hovoří o regulaci počtu turistů. Spolupracovat by na ní musela česká i polská strana, Sněžka je podobně jako Králický Sněžník hraniční vrchol. Jistou regulaci z české strany představuje kapacita lanovky z Pece.