Službu očkování pro klienty ze Šumperska a Jesenicka poskytoval donedávna Zdravotní ústav Olomouc ve svém středisku ve Vikýřovicích. Ten ji ale koncem minulého roku zrušil. Poradit se tedy můžete se svým obvodním lékařem, ale ten některá očkování, například proti žluté zimnici, zařídit nemůže.

Největší jistotou je tedy vypravit se do očkovacího centra v Olomouci, kde sídlí v poliklinice u tržnice na třídě Svobody. Objednání není nutné, ale přesto je dobré se předem ohlásit telefonem na čísle 585 506 135.

„V poslední době stoupá počet klientů mířících do velmi exotických zemí, jako je Thajsko, Brazílie, Mexiko, ale i Keňa nebo Tanzanie. Nároky na očkování a vybavení léky jsou v takových případech vysoké,“ řekla lékařka centra Jana Vlčková.

Zároveň zdůraznila, že lidé by neměli podceňovat ani cesty do středomořských zemí, kam je dobré absolvovat očkování proti žloutence typu A. U zemí severní Afriky je důležité i očkování proti břišnímu tyfu. Cestovatelé v těchto zemích trpí častými průjmovými onemocněními.

„Klienti u nás dostanou kompletní rady na cestu. Důležité je vybavit se i potřebnými léky a nepodcenit ani kvalitní repelenty a další prostředky proti hmyzu, který přenáší různá onemocnění. Probírám s nimi i použití opalovacích přípravků a radím, co použít v případě spálení kůže sluncem,“ uvedla Vlčková.

Pro cesty do střední a Jižní Ameriky, subsaharské a jižní Afriky i jižní Asie jsou důležité také preventivní léky proti malárii, proti níž neexistuje očkování. Samozřejmostí by mělo být očkování proti tetanu. Vlčková upozorňuje, že ke každému klientovi musí přistupovat individuálně.

„Roli hraje věk, zdravotní stav, roční období i délka cesty a v případě zemí, jako je například Thajsko, i to, kam přesně má turista v zemi namířeno,“ sdělila lékařka.

Očkování do Thajska není nic levného. Jedna dávka očkovací látky proti žloutenkám typu A a B stojí šestnáct set korun. A s vakcínou proti břišnímu tyfu přijde první dávka na 2 150 korun.

Obecně platí, že pro očkování je nejlepší přijít dva měsíce před vlastní cestou do zahraničí. „Ale pokud si turista vzpomene na poslední chvíli třeba několik dní před odjezdem, i tak se vyplatí přijít. Vždycky se dá ještě něco udělat,“ radí lékařka. Ordinační hodiny centra v Olomouci najdou zájemci na adrese www.ockovacicentrum.cz.

V minulém roce Češi absolvovali 4,5 milionu zahraničních dovolených. Zodpovědné cestovní kanceláře většinou v instrukcích pro své klienty na očkování upozorňují, stejně jako na rizika, která v cíli hrozí, ale žádnou kontrolu při odjezdu nedělají.

„Rozhodnutí a odpovědnost je výhradně na klientovi stejně jako rozhodnutí, zda si pořídí cestovní pojištění,“ řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Upozornil na to, že po roce 1989 skončil systém povinného očkování proti tetanu a žloutence typu A a jeho zaznamenávání do očkovacího průkazu. „Odpovědnost se přenesla na každého člověka osobně. Je fakt, že hodně lidí o očkování nemá vůbec žádné informace a že ho i před cestami do zahraničí podceňují,“ dodal Okamura.