Zájem o očkování proti tyfu byl dvojnásobný - loni přišlo na očkování sedmadvacet, letos už třiašedesát turistů. Stejně tak dvojnásobný nárůst zájemců zaznamenalo oddělení očkování o vakcinaci proti žloutence A a B: před rokem přijalo čtyřicet, letos už 76 klientů.

„Těžko říct, zda je to způsobeno tím, že cestovní kanceláře lépe informují své klienty o nutnosti prevence, anebo tím, že se turisté konečně dozvěděli, kde nás hledat. V okrese Šumperk máme poradnu už pátým rokem, a teprve teď se nárůst klientů projevil. Většina turistů dřív mířila pro očkování do Olomouce nebo Ostravy,“ řekla lékařka Jana Vlčková, která poradnu vede. Klienti ji mohou navštívit každé pondělí od 13 do 15.30 hodin ve Vikýřovicích. „Najít nás není asi snadné. Sídlíme v poslední vilce na odbočce před restaurací U Jirsáka, cesta vede podél toku proti proudu řeky Desné,“ informuje vedoucí poradny. Oddělení poskytuje očkování nejen proti exotickým nemocem, jako je například břišní tyfus nebo cholera, ale i proti klíšťové encefalitidě anebo proti chřipce, což začíná být v této době velmi aktuální.

„Před cestou do ciziny poradíme klientům, jak se mají v zemi chovat, jak se stravovat, jak se bránit proti hmyzu i dalším možným rizikům. Sledujeme epidemiologickou situaci ve světě, abychom lidem před cestou nabídli to správné očkování, ale zbytečně jejich organismus nepřetěžovali,“ zdůraznila lékařka. Očkování není nic levného. Ceny očkovacích látek se pohybují od několika set do tisíců korun. Řada očkování má ale dlouhodobou, případně dokonce celoživotní působnost. Například očkování proti žloutence typu A a B stojí čtyři a půl tisíce korun, ale pak už je účinné celý život.

Nakažlivé nemoci se na úmrtí českých turistů v cizině podílejí sedmi procenty. Smrtelné může být třeba onemocnění malárií. Vlčková zdůrazňuje, že očkování není důležité jen pro cesty do Afriky, jihovýchodní Asie nebo jižní Ameriky. „Podceňovat nelze ani oblast Středomoří, kde bych doporučila přinejmenším očkování proti žloutence typu A, což je nemoc špinavých rukou,“ uzavřela Vlčková.