Zdravotníci jesenického odběrového místa začali odebírat sliny ve středu 10. února. V pilotním režimu odebrali vzorek prvním pěti pacientům.

„Pokud bude někdo preferovat stěr z nosohltanu, i tato možnost zůstane v nabídce. Odběr vzorku ze slin tak nově nabízíme pacientům, kteří mají obavy či strach nechat si provést stěr z nosních dírek. Jelikož odebrat sliny je jednodušší a příjemnější varianta pro spolupracujícího klienta, předpokládáme, že většina příchozích projeví zájem právě o test ze slin. Vzorek slin se pak odešle do laboratoře a plně nahrazuje stěr z nosohltanu,“ uvedla hlavní sestra Nemocnice Agel Jeseník Věra Kocianová.

Desátník Rostyslav Hošek ze Skupiny kybernetických sil a informačních operací Olomouc
Statečný voják vytáhl seniorku v Lošticích z hořícího domu. Ocenil ho generál

Jak to probíhá?

Nová metoda odběru vzorku ze slin je pro pacienty výrazně příjemnější.  Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky s trychtýřem své sliny. Pacient nesmí alespoň deset minut před odběrem slin kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku.

K PCR vyšetření se mohou lidé objednat do Nemocnice Agel Jeseník sami na základě elektronické žádanky vystavené lékařem či krajskou hygienickou stanicí. Možnost objednat se mají i samopátci.

Novinku může odběrové místo v Jeseníku nabídnout díky spolupráci s laboratoří Agellab, která jako první na Moravě dostala povolení Státního zdravotního ústavu provádět PCR vyšetření ze vzorku slin. 

Testování vzorků na koronavir. Ilustrační foto
Laboratoře v kraji hlásí další případy britské mutace. O masivní záchyt nejde

Díky české firmě

Novou testovací metodu vyvinula česká firma Diana Biotechnologies, s níž laboratoře Agellab spolupracují.

„Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Tuto neinvazivní šetrnou metodu nyní postupně rozšiřujeme,” upřesnil Tomáš Gucký, předseda představenstva společnosti Laboratoře Agel.

Vzorky ze slin se tak již odebírají v nemocnicích v Novém Jičíně a Ostravě-Vítkovicích. Naopak v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, které společnost Agel také provozuje, zatím metoda k dispozici není.

„Uvidíme, jaký bude ohlas a zájem veřejnosti, a na základě toho zvážíme rozšíření do dalších zařízení,“ řekla mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.