Protestují zejména proti vládním úsporným opatřením a proti změnám v Zákoníku práce.

V Jeseníku začne shromáždění symbolicky pět minut po dvanácté. Na Masarykovo náměstí se chystá mimo jiné i dvě stě učitelů, pětadvacet úředníků radnice nebo osm zaměstnanců Pozemkového úřadu. Připojí se i záchranáři a hasiči, kteří zrovna nemají službu. Další desítky lidí, například 75 zaměstnanců městského úřadu, stávku podpoří nálepkou na klopě a podpisem pod prohlášení stávkujících.

„Podporu stávce vyjádřilo třiadvacet základních škol a školských zařízení z okresu Jeseník. Jen někde ale bude provoz školy omezen. Škola v Písečné zavře na celý den, na Základní škole v Jeseníku bude jednohodinová stávka,“ uvedla Soňa Fišerová, předsedkyně jesenické oblastní rady školských odborů.

„Žáci skončí po čtvrté vyučovací hodině, tedy v 11.40, a oběd se bude vydávat až ve 13 hodin. Pokud žáci zůstanou v době stávky v budově školy, bude pro ně zajištěn dohled,“ uvedl ředitel jesenické školy Roman Mrosek.

Na Šumpersku vyjádřilo podporu stávce 38 škol a školských zařízení - zaměstnanci půjdou do práce s nálepkami na klopě.

„U nás zaměstnanci s žádným návrhem nepřišli, takže se ke stávce nijak připojovat nebudeme,“ řekli shodně ředitelé základní škol ve Sluneční ulici a v ulici 8. května v Šumperku.

„K aktivní účasti se rozhodli především nepedagogičtí pracovníci ze čtyř školských zařízení. Ta budou pracovat v omezeném provozu, na příklad se nebude vařit nebo uklízet. Která zařízení to jsou, to ale nemám v kompetenci sdělit,“ řekla místopředsedkyně šumperské oblastní rady školských odborů Eva Hrdličková.

Dodala, že na olomoucké shromáždění, které se koná pět minut po poledni před krajským úřadem, pojede z okresu Šumperk asi padesát odborářů.

Stávku tentokrát neorganizují učitelé, protože těch se snížení platů o deset procent netýká.

„Vyjadřujeme protestem podporu našim kolegům - správním zaměstnancům škol, jako jsou kuchařky nebo uklízečky. Vadí nám také, že zaměstnavatel bude muset platit víc dnů nemocenské. V důsledku to bude znamenat, že školám zůstane méně peněz na školní pomůcky a vzdělávání pedagogů. Protestujeme i proti škrtům peněz na podporu zdravotně postižených a rodin s malými dětmi,“ upřesnila Soňa Fišerová.

Předseda výboru odborové organizace na jesenické radnici Jan Chytil řekl, že zdaleka nejde jen o mzdy, ale i o způsob, jakým vláda k prosazení úspor přistoupila, jak postupovala při vyjednávání o platech a změnách v systému odměňování.

„O změnách se nediskutuje tak, jak by si zasloužily. A nemělo by se jen škrtat, jen brát na mzdách, ale hledat zdroje v příjmové části rozpočtu, tedy ve zvýšení daní,“ řekl Jan Chytil.

Středeční stávka se nijak nedotkne šumperské radnice ani šumperské nemocnice.