Ještě 30. ledna večer, krátce po oficiálním zahájení závodu, absolvovali jeho účastníci desetikilometrový přesun horským terénem na místo prvního přespání. V hustém lese u Videlského sedla si vytvořili sněhové záhraby a přístřešky, ve kterých přenocovali.
„Teploty se pohybovaly pod dvaceti stupni pod nulou. Noc závodníci přečkali v pořádku, v závodě pokračují všichni. Měli dobré vybavení, na extrémní podmínky jsou připraveni,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Mrazivé počasí a množství sněhu přitom pořadatelům závodu vyhovuje. Sami organizátoři z Univerzity obrany označují podmínky za ideální. Závodníci si totiž během čtyř dnů mají sáhnout na dno svých fyzických i psychických sil.

Vyčerpávají je už jen dlouhé přesuny, které absolvují s až dvacetikilovými batohy na zádech. V nich mají potřebnou výstroj, potraviny a další věci potřebné k přežití ve volném terénu a k plnění úkolů.

„Aktuálně se závodníci pohybují v kopcích Hrubého Jeseníku, kde je čeká pětadvacetikilometrový přesun. Při něm plní různé disciplíny. Nyní překonávají skalní masiv. Nahoru musejí vytáhnout i materiál, který nesou s sebou,“ popsal dění v úterý 31. ledna dopoledne Pazdera.

Vojáci během úterý museli překonat také osmimetrový ledopád pod chatou Švýcárna. Za úkol měli i transport „raněného“ člena svého týmu. Na sedmisetmetrovém úseku musejí dva členové skupiny přepravit svého kolegu na nosítkách. Večer závodníky čeká druhá noc ve volné přírodě.

Do čtyřdenního vytrvalostního závodu se zaregistrovalo sedmnáct tříčlenných armádních družstev: čtrnáct domácích a tři zahraniční. Ze zahraničí přijely dvě polské a jedna belgická skupina. Klání se účastní jediná žena, a to příslušnice 13. dělostřelecké brigády.