Město Jeseník sice uspělo se žádostí na dotaci na novou třídící linku, která zpracovává vytříděný odpad svezený v kontejnerech na plast, sklo čiré a barevné a papír z celého regionu, ale dotace tvoří jen necelou polovinu nákladů. Městu chybí desítky milionů korun na dofinancování, o které chce žádat kraj. Zapojit se možná budou muset i okolní obce.

Město na novou třídící linku potřebuje osmapadesát milionů korun. „Dotace je ve výši čtyřiceti procent, takže nám pětatřicet milionů chybí,“ uvedl starosta Jeseníku Petr Procházka (ODS), který chce žádat o podporu na kraji. Ten už ale má schválený rozpočet. „Budeme jednat s hejtmanem. Linka je v zoufalém stavu, potřebuje zrekonstruovat,“ uvedl starosta.

Vedení jesenické radnice se nijak netají obavami, že se dlouho budovaný systém nakládání s odpady bez pomoci kraje zhroutí.

„V městské pokladně na dofinancování projektu nemáme a další obce, které třídící linku využívají, také ne. Pokud linku budeme muset dofinancovat sami, tak koupíme menší a budeme celou problematiku řešit jen za Jeseník,“ naznačil Procházka krajní řešení, které by znamenalo konec celé koncepce. „Dlouho budovaný systém by se zhroutil. Odpad z obcí by končil na skládce. Za to by ale musely obce tvrdě platit, protože skládka je naše,“ dodal Procházka.

Zhroucení systému nechtějí obce dopustit. „Je nám jasné, že třídění musíme uchovat,“ prohlásil starosta Lipové-lázní a předseda Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík (ODS).

Někteří už mají jasno. V případě, že se Jeseníku nepodaří získat podporu z kraje, jsou připraveni město podpořit. „Buď nám pomůže kraj, ale určitě musíme být připraveni my. Systém musí být jednotný. Jestliže se roztříští, bude zle. Od malých obcí nikdo nice nevykoupí,“ prohlásil starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík (nez.).

„Zachovat systém vidím jako životně důležitou věc pro Jesenicko. Vidím to i z pohledu kraje. Těžko nám bude někdo pomáhat, musíme si pomoci sami,“ připojil se starosta České Vsi Jindřich Jermář (ČSSD).