„Město prodává pozemky za dotovanou cenu sto třicet korun za metr čtvereční, přitom řadu z nich vykoupilo až za tisíc korun. Není dodržena zásada, kterou si město samo stanovilo, že pozemky prodává až ve chvíli, kdy investor má územní rozhodnutí. Upozorňuje na to i právník města,“ vyjmenovává jeden z kritiků záměru Petr Wolf hlavní důvody, proč je podle něj prodej v rozporu s právem či dobrými mravy.

Prodejem se podle něj zastupitelstvo postaví proti názoru čtyř tisíc lidí, kteří žádali vypsat o této věci referendum.

Petr Wolf přidává ještě jeden argument: firma Wanemi chce s městem uzavřít smlouvu o spolupráci. Podle ní věnuje městu prostřednictvím nadačního fondu ročně deset milionů korun po dobu deseti let. Dar je určen na podporu veřejně prospěšných aktivit. Město se ve smlouvě naopak zavazuje podporovat investiční záměr firmy Wanemi pod sankcí půl milionu korun. Podle kritiků jde o veřejnou korupci.

Jako rizikovou vidí takovou smlouvu i Petr Jansa z právní poradny organizace Transparency International.

„Smlouva není protiprávní, ale má rizika a samospráva by ji zvlášť těsně před volbami uzavírat neměla. Problematická je už úhrada peněz přes nadační fond, který bude firma Wanemi kontrolovat. Může tak ovlivňovat, na co peníze půjdou a používat to k politickému tlaku na konkrétní lidi,“ řekl Deníku Petr Jansa.

Také závazek podpory ze strany města může být podle Jansy nebezpečný.

„Může být třeba v případě nějakého správního řízení prostředkem tlaku na úředníky státní správy. Ti by sice měli být na samosprávě nezávislí, ale v praxi to mnohdy tak nefunguje, protože jsou zároveň zaměstnanci radnice,“ vysvětlil Petr Jansa.

Mnohem čistší by podle něj bylo, kdyby firma Wanemi věnovala peníze městu přímo a jejich rozdělení nechala na něm. Vypracovat dopis zastupitelům s rozborem právního názoru ale Transparency International už do středy zřejmě nestihne.

Na jednání zastupitelstva se dá čekat slovní válka mezi odpůrci stavby a těmi, kdo projektu nebrání, protože ctí smlouvu uzavřenou už v říjnu 2006.

K rozhodným odpůrcům patří od samého začátku starosta Zdeněk Kolář (ODS). Jeho hlas smlouva ani prodej pozemků určitě nedostane.

„Vadí mi, že jiné subjekty musejí splnit přísné podmínky pro koupi nemovitostí od města, a v případě Wanemi se schvalují výjimky opět na poslední chvíli, stejně jako před čtyřmi roky. Mělo by o tom rozhodnout až nové zastupitelstvo. Nestandardní kroky společnosti podle mého názoru zhoršují postavení města ve smluvních vztazích s Wanemi,“ řekl starosta

Zcela opačný názor má například místostarosta Lubomír Sommer (KDU-ČSL).

„Když se celý prodej vyřeší už teď, nebude důvodem pro předvolební válčení. Dráž než za sto třicet korun by budoucí zastupitelstvo pozemky stejně neprodalo, protože suma je zakotvena už ve smlouvě z roku 2006. A sto milionů, které město od firmy získá během deseti let formou daru, zvedá cenu pozemků na pět set až šest set korun za metr,“ řekl Sommer. Za pozemky získá město ještě letos kolem třiadvaceti milionů korun.

Odpůrci stavby se pokoušejí projekt zastavit od začátku roku 2007. Zatím se jim to nedaří. Neuspěli ani u tří soudů s žalobami, v nichž se domáhali vyhlášení referenda a určení neplatnosti smlouvy mezi městem a Wanemi. Ve hře je ale ještě odvolání proti rozsudkům.

Vše o kauze Wanemi ZDE