V současné době má ODS v krajském zastupitelstvu jednadvacet členů. Největší šanci na zvolení mají tedy vždy první čtyři kandidáti z každé oblasti, protože budou na krajské kandidátce nejvýše.

Vedle Sobotíka je to na druhém místě starosta Mohelnice a zástupce hejtmana Ladislav Kavřík, na třetím šumperský místostarosta Marek Zapletal a na čtvrtém místopředseda oblastní rady Stanislav Linhart z Leštiny.

Obě frakce ODS na Šumpersku tak dodržely písemnou dohodu, kterou uzavřely loni vlistopadu. Podařilo se jim překonat totální rozkol na dva znepřátelené tábory, kde proti sobě stálo na jedné straně patnáct sdružení malých obcí a Zábřehu, na straně druhé pak občanští demokraté ze Šumperka, Mohelnice, Bludova a Vikýřovic.

Obě frakce tedy mají vprvní čtyřce dva své zástupce.

Josef Sobotík vzájmu urovnání situace vlistopadu odstoupil zfunkce předsedy oblasti, teď se vrátil do hry jako lídr pro krajskévolby.

„Volby jsou vždycky okompromisu, je nutné, aby jedno názorové uskupení ctilo druhé. Moje postavení lídra je pro nás vDubicku tak trochu satisfakce za ztrátu licence,“ řekl Sobotík.

Rozkol vODS na Šumpersku vyvrcholil loni vbřeznu právě odebráním licence sdružením vDubicku a Zábřehu, ocož se zasloužili zástupci druhé frakce. Důvodem pro zrušení místních sdružení byla jejich spolupráce sKSČM, kterou ovšem členové postižených buněk popírají.

Otom, zda doporučí vrácení licence, rozhodne oblastní rada na jednání 25.února. „Do té doby budeme sžadateli olicenci ze Zábřehu a zDubicka osobně jednat,“ uvedla nová předsedkyně oblastní rady Kateřina Bačevská.