V Jeseníku přesto občanští demokraté do boje o křesla v zastupitelstvu jdou, a to dokonce hned se dvěma kandidátkami. Jedna z nich ale bude muset zvolit jiný název.

„Licence jesenickému sdružení strany zanikla. O tom, kdo získá novou, teď nejednáme. Na to je čas po volbách, na které se musíme nyní soustředit,“ řekl šéf oblastní rady ODS na Jesenicku Lubomír Žmolík.

Oblastní rada už v červnu minulého roku zažádala kvůli sporům v jesenické organizaci o zrušení licence pro Jeseník. Stejný názor na situaci měli i na kraji poté, co se ven dostaly spory mezi frakcí starosty Jeseníku Petra Procházky a šéfa jesenické ODS Jana Jedličky.

„V diskusi jsme se shodli, že místní organizace v Jeseníku dělá ODS ostudu a je třeba zabránit vylučování kvalitních členů a hádkám, ke kterým vedl zejména jiný názor na investice ve městě,“ řekl předseda oblastního sdružení Lubomír Žmolík.

Nejostřejší spory vyvolává připravovaná stavba wellness centra, jehož stavbu Procházka protlačuje a tvrdí, že bude pro město přínosem. Jedlička ji jako megalomanskou naopak odmítá.

Podle Žmolíka se příznivci Jedličky v čele se svým šéfem pokoušeli Procházku a některé další nepohodlné členy, zejména jesenické zastupitele, vyloučit ze strany.

„Jedlička k prosazení svých cílů přijal nestandardně nové členy. Běžně musí zájemce o členství přijít na jednání místní rady, sepsat žádost o členství ve straně, ale to se v Jeseníku nestalo,“ informoval o praktikách Jedličky Žmolík.

Petr Procházka si členství v ODS zachránil rychlým přestupem pod organizaci v sousední Lipové–lázních, kterou vede Žmolík. Stalo se tak jen pár dní předtím, než jeho kolegové v Jeseníku rozhodli o jeho vyhazovu ze strany.

Pokud chtějí členové ODS udržet v Jeseníku místní pobočku strany, musejí se do tří měsíců přeregistrovat do jiných sdružení a posléze znovu požádat o registraci strany ve městě.

I přes zánik místní buňky ODS v Jeseníku se její členové zapojí do komunálních voleb. Na oblastní radu totiž přešla povinnost postavit městskou kandidátku do komunálních voleb.

„Oslovili jsme lidi kolem Petra Procházky a Jana Jedličky a vyzvali je, aby do 26. července přeložili kandidátky. Přišel jen návrh od Petra Procházky, který oblastní rada schválila,“ řekl Žmolík.

Jan Jedlička označil tuto informaci za nepravdivou. „My jsme kandidátku předložili na řádném sněmu a trváme na tom, aby byla přijata. My kandidovat ve volbách v Jeseníku budeme, a to buď pod hlavičkou ODS, nebo pod jinou,“ prohlásil Jan Jedlička.

Zároveň zdůraznil, že se zrušením místní organizace strany nesouhlasí.

„Bylo to rozhodnutí od stolu. Dvě třetiny členů byly pro odejmutí licence, aniž by drtivá většina z nich věděla, o co jde. Z Jesenicka tam byli jen naši oponenti,“ dodal Jedlička.

Petr Procházka je opačného názoru. „Myslím, že se prokázalo, že v jesenické ODS docházelo k porušování stanov a k nedemokratickým postupům,“ řekl Procházka.