Většinu při volbě předsedy a rady získalo křídlo stojící za Zábřehem a Dubickem

Novým předsedou oblasti byl zvolen Josef Sobotík z Dubicka, tedy z obce, kde koncem března přišlo sdružení ODS zároveň se Zábřehem o licenci za údajnou spolupráci s komunisty. Licenci ztratilo na doporučení, které v oblastní radě prosadilo druhé křídlo sdružující členy ze Šumperka, Mohelnice, Bludova a Vikýřovic. Krizi, v níž se oblast zmítá už dva roky, se na pátečním sněmu vyřešit nepodařilo. Oblastní rada na návrh bývalého předsedy Ladislava Kavříka odstoupila a ustavení nové rady začalo volbou předsedy. Protikandidátem Sobotíka byl na návrh Mohelnice poslanec Petr Krill. Sobotík dostal o pět hlasů víc.

Po jeho zvolení druhá strana stáhla kandidaturu na posty místopředsedů i členů rady. V radě oblasti tedy mají paradoxně velké zastoupení členové zrušených sdružení, kteří museli přestoupit do sousedních obcí. Místopředsedy se stali Stanislav Linhart a Radomír Strnad.

„Navrhoval jsem, aby v nové radě měly zastoupení obě strany s podporou všech, to bylo zamítnuto. Nechtěli jsme druhé straně dělat křoví,“ komentoval stažení kandidátů Šumperka a Mohelnice Ladislav Kavřík.

Dodal, že složením rady dává oblast jasně najevo, že nemíní respektovat usnesení kongresu ODS. Ten loni na podzim odhlasoval ztrátu licence pro sdružení spolupracující s KSČM.

Sobotík: Ztráta licence byla pro nás potupa

Josef Sobotík ovšem nařčení z takové spolupráce odmítá. „Ztráta licence byla pro nás velká potupa, takže rozhodnutí sněmu považuji za satisfakci. S výsledkem jsem z části spokojen, je ale jasné, že krize v oblasti trvá dál,“ uvedl Sobotík. Obavy z možného vývoje projevil nový člen rady, starosta Zábřehu Zdeněk Kolář. „Sněm nic nevyřešil. Místo pořádné práce v oblasti se může stát, že se všichni budou věnovat tomu, jak získat převahu. Když dává strana najevo voličům, že se nedokáže domluvit na úrovni oblasti, jak potom chce řešit věci veřejné na celostátní úrovni?“ řekl Kolář.

Krill: Výsledkem jsem zklamán

Pro Petra Krilla je výsledek sněmu zklamáním. „Navrhoval jsem, aby už nekandidovali členové předchozí rady, protože spolu už nedokážou spolupracovat. Bohužel byl návrh odmítnut,“ uvedl Krill.

Obě strany sporu se před sněmem snažily získat převahu nabíráním nových členů. Dvanáct lidí ze Zábřehu vstoupilo v červnu do ODS v Mohelnici, takže se může stát, že nová oblastní rada bude v září posuzovat žádost o registraci od dvou různých skupin ze Zábřehu.

Podle Petra Krilla, který je také členem výkonné rady ODS, není šance, aby lidé ze zrušených sdružení znovu licenci dostali. „Museli by o ni požádat noví členové strany, kteří v ODS před odnětím licence nebyli,“ řekl Krill.

Kavřík: Musíme udělat analýzu

V kuloárech oblastního sněmu se dal zaslechnout názor, že občanští demokraté ze Šumperka či Mohelnice by mohli oblast dokonce opustit a vstoupit do ODS v sousedních okresech.

„Musíme si udělat analýzu a hledat řešení. Chce to časový odstup,“ dodal k tomu Ladislav Kavřík. Krajský manažer strany Jiří Hradil na sněmu naznačil, že o licenci by mohla přijít celá oblast Šumperska.