K získání registrace totiž potřebují doporučení rady. Zástupci organizací se naposledy sešli 27. dubna na oblastním sněmu, který se ale nakonec nekonal, protože se na začátku nepodařilo schválit program. Projevil se tak hluboký rozpor mezi dvěma tábory – Šumperkem, Bludovem a Mohelnicí na jedné straně a Zábřehem, Dubickem a dalšími malými obcemi regionu na straně druhé. Právě první strana sporu se zasadila o to, aby místní buňky ODS v Zábřehu a Dubicku přišly o licenci kvůli údajné spolupráci s komunisty v radách obcí.

Předseda oblasti, mohelnický starosta Ladislav Kavřík po sněmu slíbil, že radu svolá do třech týdnů. „Navrhnu jí, aby odstoupila a aby pak sněm zvolil novou radu, která bude mít mandát pevnější,“ řekl tehdy Kavřík. Svůj slib zatím nesplnil. „Připadá mi to jako odsouvání problému pod koberec, jako nezájem věc řešit,“ řekl Miroslav Trávníček, předseda nové zábřežské organizace, která vznikla už koncem dubna. V Dubicku založila novou buňku 16. května trojice lidí v čele s podnikatelem Josefem Kopou. „Všichni tři jsme do ODS vstoupili týden před tím, než dubická organizace přišla o licenci. Takže jsme museli přejít do Leštiny. To se nám nelíbí, v Dubicku by tím zmizela pravicová strana. S komunisty přitom naše ODS nespolupracovala,“ uvedl Josef Kopa.

Bývalý předseda zrušené zábřežské organizace Bedřich Jurníček je přesvědčen, že odsouvání oblastní rady je úmyslné. „Naši protivníci nemají zájem na tom, aby vznikla nová sdružení, která nemají pod kontrolou,“ vyjádřil svůj názor Jurníček. Ladislav Kavřík takové nařčení odmítá. „Zatím jsem nenašel vhodný termín, kdy by se mohli opravdu všichni sejít. Ale počítám s tím, že do čtrnácti dnů se avizované jednání uskuteční. Musí to být ještě před tím, než začnou dovolené,“ sdělil včera Ladislav Kavřík.

Jako jeden ze způsobů řešení situace nadále vidí odstoupení oblastní rady. Na posouzení žádostí o registraci nových sdružení by to podle jeho slov nemělo vliv. „Pokud ostatní na můj návrh přistoupí, oblastní rada odstoupí až k určitému datu, takže žádosti nových sdružení může ještě projednat,“ dodal Kavřík.