„Až do oblastního sněmu nebudeme žádné informace zveřejňovat,“ uvedl Kavřík.

V Zábřehu od konce března ODS neexistuje. Místní sdružení přišlo o licenci v souvislosti s rozhodnutím podzimního kongresu strany, který odhlasoval, že licence bude zrušena všem, kdo na místní úrovni koaličně spolupracují s komunisty. Ztrátu licence doporučila oblastní rada nejtěsnější většinou hlasů. Proti sobě v ní stojí dvě ostře vyhraněné skupiny: Šumperk a Mohelnice proti Zábřehu a většině sdružení v malých obcích. Zábřežská ODS marně protestovala, že s KSČM koaličně nespolupracuje.

Už v dubnu se šest lidí v Zábřehu pokusilo založit nové místní sdružení, to se jim ale nepodařilo. „Oblastní rada nemá mandát na to, aby licenci doporučila. Je v podstatě na odchodu, neměla by tedy činit žádná zásadní rozhodnutí,“ zdůvodnil postup v červnu Kavřík. Reagoval tak na výzvu svých odpůrců, aby svolal sněm, který by měl na programu právě odvolání rady a volbu nové. Sněm se bude konat 20. července.

Bývalí členové zábřežské ODS, kteří po ztrátě licence přestoupili do sdružení v Chromči, sledují vstup Zábřežanů do mohelnické ODS s obavami. „Zdá se mi, že je to cílená snaha druhé strany sporu, zejména Ladislava Kavříka, dostat Zábřeh pod kontrolu tím, že po sněmu bude nová licence udělena právě této vyvolené skupině,“ sdělil předseda bývalé ODS Zábřeh Bedřich Jurníček. Jeho obavy podpořila neověřená informace, že do ODS v Mohelnici vstoupili i dva zábřežští zastupitelé za Volbu pro město Vladimír Caska a Petr Šebesta, kteří stojí v ostré opozici proti bývalé ODS v Zábřehu, zejména proti starostovi města Zdeňku Kolářovi. Vladimír Caska však takovou informaci rozhodně popřel. „Ani já, ani Petr Šebesta do ODS nevstupujeme,“ řekl Caska.

Počet členů a složení jednotlivých sdružení je před blížícím se sněmem oblasti velmi důležité. Jde o to, která strana dlouhodobého sporu získá kontrolu nad oblastí. Podle počtu členů se bude stanovovat počet delegátů sněmu a složení delegátů ovlivní volbu oblastní rady. Její doporučení rozhodne mimo jiné i o tom, kdo v Zábřehu dostane licenci pro vznik nového sdružení ODS.