Na začátku se nepodařilo schválit program, delegáti ale zůstali na místě a sněm proměnili v diskusní fórum na stejné téma, kvůli kterému přišli: ztráta licence pro místní sdružení v Dubicku a Zábřehu kvůli spolupráci s komunisty na úrovni rady obce. Postih za spolupráci s KSČM schválil loni na podzim kongres ODS. Výkonná rada ODS, tedy nejvyšší orgán strany mezi kongresy, odebrala Zábřehu a Dubicku 31. března licenci na základě doporučení oblastní a regionální rady. Zatímco jinde v republice se tyto orgány za podobně ohrožená sdružení postavily, na Šumpersku naopak zrušení doporučily. Těsným poměrem hlasů to v oblastní radě prosadili zástupci Šumperka, Mohelnice a Bludova.

Postižená sdružení se brání, že s KSČM nespolupracují. Na začátku pátečního sněmu navrhl starosta Dubicka Josef Sobotík doplnění programu o bod odvolání rady oblasti. Pouze jediný hlas chyběl k tomu, aby návrh prošel. Hlasovalo pro něj 38 ze 76 řádných delegátů sněmu. Vzápětí pak neprošel ani návrh původního programu. A tak se sněm proměnil ve volnou diskusi, v níž s odsouzením spolupráce s komunisty vystoupil i hejtman kraje Ivan Kosatík. Po jeho vystoupení, které považovali za tendenční, se zvedli někteří delegáti ze Zábřehu a odešli. "Říkal, jak je spolupráce s komunisty špatná. Nikdo se nám ale nepokusil nějakou spolupráci dokázat. Cílem bylo jen zlikvidovat naše sdružení, aby druhé straně zmizela opozice," uvedl bývalý předseda ODS v Zábřehu Bedřich Jurníček.

Tento dojem posiluje u zrušených sdružení fakt, že zcela jiným metrem měřila oblastní rada Starému Městu. Tam přitom komunistickému starostovi dělá zástupkyni členka ODS a v radě města sedí dva komunisté se dvěma občanskými demokraty. Přesto místní sdružení o licenci nepřišlo. Průběh pátečního sněmu jasně potvrdil existenci dvou nepřátelských frakcí v oblasti, které stojí vyhraněně proti sobě. "Mám z toho smíšené pocity. Oni nevyhráli a my jsme prohráli," řekl Josef Sobotík, který je místopředsedou oblastní rady. "Špinavé prádlo se má prát doma. O šumperské prádelně to platí dvojnásob, proto nic konkrétního neřeknu," vyjádřil své pocity další člen rady Petr Vintrocha.

"Je velice smutné, že odvolání oblastní rady navrhuje její místopředseda za to, že rada dodržuje rozhodnutí kongresu," řekl předseda oblasti a starosta Mohelnice Ladislav Kavřík. Je připraven svolat do tří týdnů radu oblasti. "Navrhnu jí, aby odstoupila a aby pak oblastní sněm zvolil novou radu, která bude mít mandát pevnější," sdělil Kavřík. Normální funkční období končí oblastní radě letos na podzim.