Tradiční řemeslný jarmark, farmářské trhy, pletení pomlázek a zdobení kraslic se v centru města nemohou ani letos kvůli nařízením v souvislosti s koronavirem uskutečnit. Velikonoční výzdoba ale ani tentokrát nechybí.

„Chtěli jsme, aby alespoň výzdoba potěšila lidi, kteří procházejí Horním náměstím a připomněla jim, že jsme právě v období Velikonoc,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Před radnicí je opět umístěna Kraslice od srdce, kterou městu v roce 2017 věnovala chorvatská velvyslankyně Ines Trohová. Dílo vytvořili lidoví umělci z oblasti Podráví a je symbolem přátelského vztahu Chorvatska k dalším zemím a městům. Podobnou kraslici dostala také Vídeň, Paříž nebo New York.

Na výzdobě centra města se v minulosti podíleli také olomoučtí školáci, letos je to ale kvůli zavřeným školám jinak.

„Tentokrát se zapojili pouze žáci ze Základní školy Stupkova, která jako jediná zajišťuje péči pro děti zdravotníků v nouzovém stavu,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Některé další školy či školky, jako je třeba mateřská škola Herrmannova, ale vyzvaly své žáky, ať doma vyrobenými velikonočními motivy vyzdobí plot školy.

Horní náměstí zdobí rovněž druhé vejce, které je vytvořeno z kovové kostry, vrbového proutí a barevných ozdob. Olomoučané se u něj mohou vyfotografovat.

„Novinkou ve výzdobě je i malé velikonoční pastorale ze slaměných figur,“ dodala Markéta Záleská.