Rodiny vycházejí ze závěru ombudsmana Otakara Motejla, podle kterého vsetínská radnice porušila v tomto případě lidská práva. Ombudsman označil vystěhování za deportaci. Vsetín však pro své Romy volné byty nemá.

„V nejbližších hodinách se budeme spojovat se Vsetínem. Lidé budou podávat žádosti o byty a usilovat o návrat zpět,“ prohlásil Václav Zástěra, jednatel společnosti Roma Vidnava, která se o vystěhované rodiny od počátku stará. Několik Romů už z Jesenicka uteklo zpět do Vsetína, kde žijí u svých příbuzných. Ti, kteří zde zbyli, se chtějí také vrátit.

„Já bych tady zůstal, ale rodina nechce a manželka mi vyhrožuje rozvodem,“ řekl Karol Kandráč, který i s dvanáctičlennou rodinou skončil ve Vidnavě. Dům začal opravovat, protože už nedoufal, že se jich někdo zastane. Zpět do Vsetína se chtějí vrátit i tři rodiny Kandráčových, které bydlí v polorozpadlém domku ve Staré Červené Vodě. Stejně je na tom i Eva Žigová, která zůstala v domě ve Vlčicích sama s šesti dětmi. Manžel ji opustil. Ona přežívá jen z příspěvku za mateřskou dovolenou. Je negramotná, a tak neumí jednat s úřady.

Podle starostky Vsetína Květoslavy Othové (KDU-ČSL) rodiny velkou šanci na byt nemají. „Bude to složité. Měli zrušené užívací právo a měli být vystěhováni na ulici,“ řekla starostka. Šanci podle ní mají jen ti, kteří ještě v novém bydlišti nepožádali o trvalý pobyt. „V návratu jim nemůžeme bránit. Mohou se zařadit do pořadníku. Budou ale muset čekat a splnit podmínky jako všichni ostatní občané,“ dodala Othová. Pořadník na městské byty je přitom podle jejich slov hodně dlouhý.

Václav Zástěra si možný neúspěch vůbec nepřipouští. „Závěry pana ombudsmana jsou natolik závažné, že si město Vsetín musí uvědomit, že s námi bude muset jednat a respektovat přání svých obyvatel,“ dodal Zástěra. O tom je přesvědčen i Karol Kandráč, který už má trvalé bydliště ve Vidnavě. „Čunek se choval jako Hitler. Trvám na tom, že deportace nebyla v pořádku. Měli by nás přijmout zpět do Vsetína. Jinak půjdou další žaloby a klidně i k Evropskému soudu. Já jsem tvrdý bojovník. Jsem vytrvalý člověk a chci zabránit tomu, aby se to, co se stalo nám, nestalo už nikomu dalšímu,“ dodal Kandráč.