„Bohužel konstrukce je v horším stavu, než jsme čekali a to i přes to, že jsme její stav ještě před začátkem rekonstrukce kontrolovali defektoskopem,“ konstatoval šumperský místostarosta Tomáš Spurný.

Vážné závady na ocelových nosnících, které jsou místy rozpadlé, se ukázaly až po úplném odkrytí střechy.

Konstrukci je nutné nejdříve vyztužit, pak budou pokračovat další naplánované práce.

„Na stadionu nyní pracuje kolem deseti, patnácti svářečů, navařit musejí zhruba patnáct tun železa,“ dodal Tomáš Spurný.

Původní termín, kdy měla dodavatelská firma Morys předat hotovou zakázku byl na konci září.

Nyní stavební společnost předložila nový harmonogram, v němž se počítá s dokončením rekonstrukce na sklonku října.

„Firma nám ke schválení předložila aktualizovaný harmonogram s podrobným doplněním o vícepráce, které je nutné provést,“ konstatoval ředitel Podniků města Šumperka Patrik Tomáš Pavlíček.

Druholigový hokejový klub je již smířený s tím, že první zápasy na nadcházejí sezoně na domácím ledě neodehraje. Tréninky budou hokejisté absolvovat v Uničově.

„S výrobou ledu nyní počítáme na konci řijna,“ dodal Patrik T. Pavlíček.

Nová světla i vzduchotechnika

Letošní etapa rekonstrukce začala na sklonku dubna a zahrnuje výměnu střešní krytiny. Počítá se také s obnovou sítí včetně osvětlení.

Na řadu přijde i instalace nové moderní vzduchotechniky, která v budoucnu zaručí celoroční provoz haly bez několikaměsíční pauzy.

Poslední etapou velké opravy zimní haly bude zateplení obvodových stěn, což zřejmě přijde na řadu příští rok. Město pak při celkových nákladech kolem sedmdesáti milionů korun získá kompletně opravený areál, do nějž by už nemělo výrazněji investovat několik desetiletí.

Zimní stadion v Šumperku, který nebyl v optimálním stavu už řadu let, byl dostavěn v roce 1969 v takzvané akci „Z.“

Provozní budova, což je současná ubytovna Sport, se otevřela o rok později. První část modernizace dosluhující haly začala loni výměnou technologie na výrobu ledu. I přes technickou náročnost tato etapa do hokejové sezony zasáhla daleko méně, než je tomu letos.