Rozhodnutí o uzavírce vydá dopravní úřad pravděpodobně s termínem od 25. července, ale skutečnému uzavření mostu musí ještě předcházet stavba lávky pro pěší a točny pro autobusy. Datum uzavírky tedy bude záležet na tom, kdy je stavbaři stihnou vybudovat.

Auta budou pak uzavřený úsek objíždět od Zábřehu přes Leštinu a Lesnici a od Šumperka přes Bludov.

„Autobus, který jede od Sudkova přes Postřelmov a má točnu u zdravotního střediska v Postřelmově, bude mít novou točnu na louce před mostem. Tam vysadí cestující a ti přejdou řeku po lávce,“ informoval Jaroslav Ostrejš ze Správy silnic Olomouckého kraje. Pak se autobus vrátí do Sudkova a pojede na Lesnici, kde před obcí odbočí na hráz bývalých rybníků a pojede do Zábřehu.

Obloukový betonový most přes Moravu slouží od roku 1926 a je už ve špatném stavu. Nahradí ho nový most s ocelobetonovou nosnou konstrukcí. Na jedné straně bude mít chodník. Investice si vyžádá 16,1 milionů korun a hradí ji kraj prostřednictvím Správy silnic Olomouckého kraje jako stavebníka.

„Úplnou uzavírku povolí dopravní úřad na žádost policie do 30. října. Od 1. listopadu pak bude v provozu mostní provizorium, které bude muset dodavatelská firma ještě vybudovat,“ řekl Ostrejš.

Stavební práce skončí pravděpodobně do 15. prosince, pokud to ovšem povětrnostní podmínky dovolí.

V regionu jde v poslední době už o druhou velkou mostní stavbu přes řeku Moravu. Nový most v Leštině byl otevřen 1. června. Jeho stavba trvala necelý rok a vyžádala si 53 milionů korun.