V současné době se po objízdném pontonovém mostku jezdí v Rudě nad Moravou, dopravu řídí v tomto místě semafor. Právě oprava tohoto přemostění bude ze všech nejdražší, náklady se vyšplhají na třiadvacet milionů korun. Most se opravuje také v Libině, kde práce komplikují dopravu na hlavní silnici ze Šumperka na Uničov.

„V Rudě jde o starou konstrukci z počátku dvacátého století. Most již byl ve špatném stavu, který by se ale ještě nedal označit jako havarijní,“ řekl Jaroslav Ostřejš ze Správy silnic Olomouckého kraje. Podle technického stavu bývají mosty označeny stupnicí jedna až sedm, sedmička udává, že se jedná o havarijní stav. „Zhruba šest mostů na Šumpersku má na stupnici číslo šest, s jejich opravou se počítá v příštím roce,“ dodal Ostřejš. Značná dopravní omezení si vyžaduje také oprava mostu v Libině, která začala v srpnu a její rozpočet činí sedm milionů korun. Nejkratší objízdnou trasou mohou projíždět pouze osobní vozy, zhruba pětisetmetrová objížďka je totiž pouze dva metry široká a vede těsně kolem rodinných domků. Doprava je řízena semaforem. Větší problém byl ale s autobusy, které mají v devět kilometrů dlouhé obci Libina několik zastávek. Kvůli počátečním zmatkům dokonce občané horního konce Libiny sepisovali nesouhlasné petice.

„Autobusovou dopravu se podařilo vyřešit, i když to nebylo vůbec jednoduché. Povedlo se to díky provizornímu umístění zastávek na konci a začátku objížďky. Na jedné zastávce řidič autobus odstaví a společně s cestujícími úsek přejde pěšky. Pak pokračují druhým autobusem. Pro lidi je to sice nepříjemné, ale jiné řešení nebylo možné,“ řekla starostka Libiny Jana Němečková (nez.). Všechny práce na opravě libinského mostu mají být hotové na konci listopadu. Po spravených mostech se již také jezdí v Rejcharticích, Chrasticích a Řepové. U každého z nich si oprava vyžádala pět milionů korun.