V tomto týdnu začala poslední fáze rekonstrukce, která zahrnuje nejen venkovní plochy, ale i budovu západního křídla. Ta jediná ještě nemá novou fasádu. Dělníci teď odstraňují betonové panely, které dláždily velkou část dvora.

„Plocha dostane novou dlažbu i trávníky, velký zásah čeká i západní křídlo. Bude mít novou fasádu a vzniknou tady šatny pro účinkující v prostoru dnešního vstupu z průjezdu do ulice Fialovy. Připravena je i rekonstrukce venkovních rozvodů topení,“ uvedla ředitelka muzea Marie Gronychová.
V rohové části budovy vznikne nové sociální zařízení pro veřejnost., které bude provozovat město. Zelený ostrůvek kaštanů uprostřed dvora bude ze čtyř stran nasvícen stožárovými světly - stejnými, jaká jsou například v Sadové ulici. Opravu za osm milionů korun financuje napůl město Šumperk jako majitel budovy a Olomoucký kraj. Práce musejí být hotové do konce roku. Na příští rok zbudou už jen menší dokončovací práce, například nová brána do dvora a oprava střechy na severním křídle.

„Střecha v této části Pavlínina dvora je na rozdíl od ostatních křídel z břidlice. Je sice teprve z poloviny devadesátých let, ale břidlice byla zřejmě nekvalitní. Dovnitř pravidelně zatéká,“ uvedla Gronychová. Od příštího léta by měl dvůr sloužit také kulturním akcím. Předpremiéru měl už letos v červnu, kdy tady Dům kultury uspořádal multižánrový festival Pavlínin dvůr Open Air a festival Blues Aperitiv. Trojlístek letních akcí uzavřel v červenci koncert Olympicu.