Zájemci o návštěvu nejstaršího jeskynního komplexu v České republice nemají už moc času zavítat do labyrintu chodeb v devonských mramorech. Poslední návštěvníky zde přivítají poslední prázdninový den. Slavnostní rozloučení se uskuteční v sobotu 25. srpna při Evropské noci pro netopýry a v neděli. „Připravili jsme netradiční prohlídku, venku budou stánky s uzeninou a pivo, víc ale neprozradím, je to překvapení,“ řekla správkyně Evelýna Vozábalová.

Jeskyně sice má stálou teplotu, opravy ale nemohou začít až v zimě. „Jsme vyhlášeným zimovištěm netopýrů. Slétá se k nám i vrápenec malý, který patří ke kriticky ohroženým druhům. Proto ty nejšpinavější a nejhlučnější práce musíme zvládnout během září a října,“ zdůvodnila zkrácení uspíšení prací správkyně. Řemeslníky čeká spousta práce. „Budeme rušit nevyhovující přemostění a to jak zkorodované mostky, tak i velké vrstvy betonu, který je na nich. Jeskyně se vyčistí až na původní sedimenty. Zbavíme ji veškerého odpadu, který se bude přesívat. Vše, co se najde, dostanou k archeologickému průzkumu pracovníci muzea,“ přiblížila práce Vozábalová.

Betonové mostky nahradí moderní roštové, přes které návštěvníci uvidí do hloubek. Krásu jeskyně ještě více zdůrazní nové osvětlení, reflektory osvítí i propadliště. „Propástky budou pěkně nasvícené a jeskyně získá zase jinou dimenzi,“ řekla Vozábalová. Existenci jeskyně Na Špičáku, kterou tvoří labyrint chodeb v devonských mramorech, dokládají první písemné zmínky už z roku 1430. Nápisy na stěnách svědčí o tom, že zde naši předci hledali úkryt. Nejstarší z nich je z roku 1519. Poprvé byla jeskyně veřejnosti zpřístupněná v roce 1885, podruhé v rozšířené podobě v roce 1955. Čtvrt kilometru dlouhá prohlídková trasa je bezbariérová.