Kolem opuštěných budov občas projede auto, v budkách pro celníky dávno nikdo nesedí. Nikde není živá duše. Tak dnes vypadá areál bývalého hraničního přechodu v Bílém Potoku na Javornicku.

Městu Javorník, jemuž nyní bývalá celnice patří, se podařilo do prázdného areálu najít nájemce. Je jím Karel Rosmarin, který na javornickém náměstí vlastní restauraci s bowlingem.

„Provozuje pohostinskou činnost, ubytování, tyto služby by chtěl rozjet i v objektu bývalého hraničního přechodu," řekl starosta Javorníku Jiří Jura. Desetiletou nájemní smlouvu javorničtí radní schválili v půli března.

Nový nájemce účel využití objektu zatím konkretizovat nechtěl. „Je to v jednání, některé věci se musí povolovat a schvalovat, zatím bych to nechtěl předjímat," sdělil Karel Rosmarin.

Představitelé Javorníku jsou rádi, že se našel zájemce s úmyslem v areálu podnikat. Komplex budov tak nebude chátrat.

„Tyto nemovitosti v hodnotě milionů korun jsme dostali darem. Kdyby byly opuštěné, nebyla by to pro město výhra, naopak by to znamenalo náklady z obecních prostředků," vysvětlil starosta Jura. „Nájemce je český podnikatel, Javorničan, věříme, že to bude fungovat," dodal.

Celnice ztratila využití v roce 2007, kdy Česká republika vstoupila do Schengenského prostoru. V roce 2009 budovy s přilehlými pozemky bezúplatně získalo město Javorník. Objekty na hranici nesmí deset let prodat.

Budovy si pronajal polský podnikatel, který zde provozoval internetový zásilkový obchod. Město mu v roce 2013 vypovědělo smlouvu, podle tehdejšího vedení měl dokument právní vady. Objekt následně získal do pronájmu jiný polský podnikatel. Ten však neplatil nájemné a městu navíc způsobil téměř čtvrtmilionovou škodu. Radnice proto hledala nového uživatele prostor.

Přechod v Bílém Potoku vznikl v roce 1995. Jako na prvním na Jesenicku přes něj mohly jezdit automobily s neomezenou tonáží. Na přechodech v Mikulovicích a Zlatých Horách platilo z polské strany omezení.

„Byl zřízen na základě mezinárodní česko-polské dohody proto, aby na Jesenicku byla umožněna přeshraniční kamionová doprava," vzpomíná starosta Žulové Radek Trsťan, který v minulosti na přechodu v Bílém Potoku sloužil u celní správy.