V úterý se měli shledat se svými rodinami desítky muzikantů, mezi nimi i pětadvacet dětí, kteří Jeseník reprezentovali na prestižním festivalu ve slunném Řecku, kam odjeli 16. září. V pondělí ale vedoucí souboru poslali zprávu o důvodech, proč se jejich příjezd opozdí.

„Na řecké hranici začali stávkovat celníci. O všechny děti i ostatní členy souboru je postaráno. Všichni jsou v pořádku,“ vzkázal rodinám mluvčí jesenické radnice Martin Filgas.

Jeho slova potvrdila i ředitelka umělecké školy Zdeňka Kainarová. K panice a obavám podle ní nejsou důvody. O všechny je dobře postaráno.

„Vedoucí souboru Tomáš Uhlíř i Milan Domes naštěstí zareagovali velice dobře a zajistili všem ubytování i stravu. V současné době hledají možnosti, jak se dostat domů,“ řekla ředitelka.

Podle informací, které má ředitelka Kainarová k dispozici, se příjezd dětí může opozdit i o několik dní. „Předpoklad je, že celníci budou stávkovat dva dny, ale pokud prý nevymohou své, může to trvat i týden,“ řekla ředitelka. Z toho důvodu už oba vedoucí hledají jinou cestu, jak soubor dostat domů.

„Zkouší se dostat do Česka suchou nohou bez pomocí trajektu. Ty jsou obsazené. Zřejmě budou muset jet přes Bulharsko. Tudy by je Řecko podle posledních informací mělo pustit,“ prozradila ředitelka horkou novinku.