„Ve čtvrt na devět ráno přejely oba naše autobusy bulharsko-maďarskou hranici. Všichni jsou v pořádku. Večer kolem osmnácté hodiny očekáváme příjezd souboru do Jeseníku,“ informovala v pondělí odpoledne s obrovskou úlevou v hlase ředitelka Základní umělecké školy Jeseník Zdeňka Kainarová.

Příjezd mladých hudebníků se tak opozdil pouze o půl dne. Dechový orchestr, ve kterém hraje pětadvacet dětí, se v pondělí dostal kvůli stávce řeckých celníků do velkých problémů. Vedoucí museli urychleně řešit, jakým způsobem se dostat zpět.

Nikdo nemohl předpokládat, jak dlouho stávka potrvá, proto se ani hudebníci ke konfliktní hranici nevydali, aby neuvízli v koloně a nepřidali si na problémech. Cestu domů zajišťovali přímo z letoviska, kde vystupovali.

„Vedoucí hledal po internetu možnosti, jak se dostat domů. Ještě v pondělí navečer se rozjeli směrem k bulharské hranici,“ přiblížila situaci ředitelka Kainarová.

O ubytování a stravu měl celý soubor postaráno. Pomoc nabídla česká cestovní kancelář, a i když vedoucí Tomáš Uhlíř měl finanční rezervu, platila by škola ubytování i stravu až po příjezdu souboru domů. Této možnosti ale umělecký soubor nakonec využít nemusel.

Soubory Základní umělecké školy Jeseník vystupují na hudebních festivalech po celém světě. Občas musejí čelit různým problémům. S ničím podobným jako nyní se však podle ředitelky ještě nesetkaly.
„Byl to silný stres. Telefony se netrhly. Volali hlavně rodiče, kteří měli strach o děti. Oba vedoucí, jak Tomáš Uhlíř, tak i Milan Domes, celou situaci zvládli perfektně,“ pochválila své podřízené Kainarová.