Tvrdí, že jim protizákonně nevyplatil dotace na místa pro zdravotně postižené. Zaměstnanci už proti postupu jesenického úřadu práce sepsali protest, který posílají na ministerstvo práce a sociálních věcí, poslancům a na další instituce.

Občanské sdružení Orfideus zažívá podle vyjádření svých ředitelů už dva roky teror. Úřad práce údajně hází firmě od počátku klacky pod nohy. Přitom dává práci lidem, kteří by jinak uplatnění nenašli. Ve spolupráci s jabloneckými firmami vyrábí doma zdravotně postižení šperky, růžence, vánoční ozdoby a další věci, které se vyvážejí do USA, Izraele, Pákistánu a Číny.

Na sklonku loňského roku se však situace vyhrotila. Úřad práce bez udání důvodu a podle ředitelů protiprávně zkrátil společnosti dotace o jednu třetinu. „Každý zaměstnavatel, který má více než padesát procent pracovníků se zdravotním postižením, má nárok na státní příspěvek. My ze sto dvaceti pěti zaměstnanců máme jen šest zdravých lidí. Úřad práce porušil zákon a místo toho, aby reagoval na svůj nedostatek, podal na nás trestní oznámení a poslal udání na inspektorát práce. Snaží se nás zlikvidovat,“ nešetří kritikou Kysučan.

„V současné době jsme více jak jeden a půl milionu korun v minusu. Musíme uvažovat o ukončení činnosti firmy,“ dodal Stabrava.

Postup úřadu žádný z nich nechápe. „Je to vše cílené. Přistupují k nám jako k podvodníkům, kteří si za dotace jezdí na dovolenou. Proč k nám nikdo nepřišel na kontrolu? Je to otázka pár minut a vyjedeme jim smlouvy, mzdy i odvody. My máme plat 7 788 čistého a letos si jej rozhodně zvyšovat nebudeme,“ řekl Stabrava.

Úřad práce se obviněním brání. „Za čtvrté čtvrtletí nebyl příspěvek uhrazen pouze na jednoho zaměstnance ve výši 29 527 korun z důvodů nedoložení dokladu o uznání zaměstnance osobou zdravotně postiženou,“ ohradil se k výtkám ředitel jesenického úřadu práce Martin Viterna. Podotkl, že za poslední kvartál loňského roku vyplatili společnosti 2,4 milionu korun a za předešlé přibližně šest milionu korun. „To není málo,“ dodal Viterna.

Mnohem horší je situace u zaměstnanců, které po podání trestního oznámení na společnost začali prošetřovat kriminalisté. „Neustále dokládáme svou invaliditu a teď nás objíždí policie a zpovídá jako zločince. Jestliže není zločinem naše invalidita, proč s námi takhle zacházejí?“ netajil rozhořčení zaměstnanec sdružení Orfideus Jiří Hlásný.

Svou zkušenost s výslechem má i neslyšící Jaroslav Ondráček z České Třebové. „Ptali se mě, co dělám, pro koho, jestli dostávám výplatu. Já jim řekl, že nám firma dala vše, co k práci potřebujeme. Navíc je to jediná firma, která dává práci lidem s tak vážným onemocněním. Hodně nám pomáhá, díky tomu se cítím užitečný,“ řekl Ondráček.

Jeho spolupracovníci byli po výslechu v šoku. „Odvezli mě jen v zástěře a bačkorách. Strašně jsem se bála. Ptali se mě, jestli mám pracovní smlouvu, jestli mi firma včas dává výplatu,“ přiblížila svou zkušenost Helena Šemberová z České Třebové. Že by měla přijít o práci, si nechce vůbec připustit. „Kvůli postižení mě nikam do práce nevezmou,“ řekla žena.

„Je zarážející, že nevyšetřují nás. Klidně mohou kdykoli přijít. Vše jim ukážeme. Přece my jsme ti tyrani, máme svědomí čisté. To, co dělají, to je fašismus. Proč se tady nikdo po celé dva roky neukázal?“ ptá se Kysučan.
„Logicky za poslední dva roky u firmy Orfideus nemohla kontrola proběhnout, protože byla zapsána do obchodního rejstříku teprve 6. října 2007. Do té doby neexistovala,“ vysvětlil Viterna, který zvažuje trestní oznámení.Výpady šéfů Orfidea jej hodně popudily