VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jesenická firma i postižení bojují s úřadem práce

Jeseník - Jednou z mála firem v kraji, které zaměstnávají převážně zdravotně postižené, je Orfideus z Jeseníku. I po sociální reformě dává firma práci sto dvaceti pěti lidem z celé republiky, kteří doma vyrábějí šperky, růžence, vánoční ozdoby a nábytek pro panenky.

6.6.2008
SDÍLEJ:

Zaměstnanci Orfidea podali proti postupu jesenického úřadu práce protest, který posílají na ministerstvo práce a sociálních věcí, poslancům a na další instituce.Foto: DENÍK/Danuše Krčová

Vedení firmy však zvažuje, že činnost ukončí. Tvrdí, že mu škodí jesenický úřad práce. To však úředníci jednoznačně odmítají.

„Jesenický úřad práce nás a naše zaměstnance šikanuje,“ uvedli ředitelé občanského sdružení Orfideus René Kysučan a Zdeněk Stabrava.

Situace se vyhrotila na sklonku loňského roku, kdy úřad práce bez udání důvodu a podle ředitelů protiprávně zkrátil společnosti dotace o jednu třetinu. „Každá firma, která zaměstnává více než padesát procent pracovníků se zdravotním postižením, má nárok na státní příspěvek. My ze sto dvaceti pěti zaměstnanců máme jen šest zdravých. Úřad práce porušil zákon a místo toho, aby napravil svůj nedostatek, podal na nás trestní oznámení, poslal udání na Inspektorát práce a snaží se nás zlikvidovat,“ nešetří kritikou Kysučan.

Úředníci se obviněním brání. „Za čtvrté čtvrtletí roku 2007 jsme příspěvek neuhradili pouze na jednoho zaměstnance ve výši 29 527 korun, protože firma nedoložila doklad o uznání zaměstnance osobou zdravotně postiženou,“ ohradil se k výtkám ředitel Úřadu práce v Jeseníku Martin Viterna s tím, že za poslední čtvrtletí loňského roku vyplatili společnosti 2,4 milionu korun. „To není málo,“ dodal Viterna.

Vedení firmy tvrdí, že se kvůli opožděným platbám dostali do ztráty půldruhého milionu korun. „Úřad práce vyplatil dotace teprve po třech měsících urgencí a stížností, a to ještě na několikrát a bez odůvodnění, proč je zadržoval. Hodně nám pomohla média, která o situaci informovala,“ uvedl Kysučan.

Neví, jak dlouho firmu v chodu udrží. „S lidmi soucítíme. Bez peněz, které za svou práci dostávají, by byli ve velmi tíživé situaci. Pokud to, co podniká úřad práce, bude pokračovat, tak firmu zavřeme. Nenecháme se stále obviňovat z věcí, které jsme nespáchali. Stále běží prověrky Orfidea a firem, jež s námi spolupracují. Stále probíhají výslechy zaměstnanců,“ uvedl Kysučan.

Proti postupu jesenického úřadu práce dokonce zaměstnanci Orfidea sepsali protest, který zaslali na ministerstvo práce a sociálních věcí, poslancům a na další instituce.

Kvůli trestnímu oznámení na společnost začali kriminalisté odvážet pracovníky k výslechům. „Sebrali mě, jak jsem byla, jen v zástěře a bačkorách, a odvezli. Strašně jsem se bála. Ptali se mě, jestli mám pracovní smlouvu, jestli mi firma včas platí výplatu,“ přiblížila svou zkušenost Helena Šemberová z České Třebové. Vůbec si nechce připustit, že by měla přijít o práci. „Já bych byla nešťastná. Vždyť já se u práce uklidňuji a ten plat pořebuji. Mě kvůli postižení nikam do práce nevezmou,“ řekla žena.

Svou zkušenost s výslechem má také neslyšící Jaroslav Ondráček z České Třebové. „Ptali se mě, co dělám, pro koho, jestli dostávám výplatu. Já jim řekl, že nám firma dala vše, co k práci potřebujeme. Navíc je to jediná firma, která dává práci lidem s tak vážným onemocněním. Hodně nám pomáhá, díky tomu se cítím užitečný,“ řekl Ondráček.

„Neustále dokládáme svou invaliditu a teď nás objíždí kriminálka a zpovídá jako zločince? Jestliže není zločinem naše invalidita, proč s námi takhle zacházejí?“ dodává Jiří Hlásný.

Vedení společnosti zatím u výslechu nebylo. „Je zarážející, že nevyšetřují nás. Klidně mohou kdykoli přijít. Vše jim ukážeme. Přece my jsme ti tyrani, kteří neplatí, a přitom policie vyslýchá údajně týrané, jako by oni spáchali trestný čin. Byl u nás na kontrole i Inspektorát práce a nic nenašel. Proč z úřadu práce po celé dva roky nepřišli také?“ ptá se Kysučan.

Na to reagoval ředitel jesenického úřadu práce. „Firma Orfideus byla zapsána do obchodního rejstříku teprve 6. října loňského roku. Do té doby neexistovala, proto jsme ji nemohli ani kontrolovat,“ oponuje Viterna, který uvažuje o žalobě. „Zvážím u advokáta, zda oznámení neučiním,“ uvedl Viterna, kterého výpady šéfů Orfidea hodně popudily.

Autor: Danuše Krčová

6.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ilustrační foto

V Jeseníkách platí lavinová dvojka

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

V Dolních Studénkách chtějí vlastní zdroj vody

Vlastní zdroj vody se snaží získat obec Dolní Studénky. Na jaře nechá provést průzkumný vrt v místě, které se nachází poblíž stávajícího vodojemu v místní části Králec. Pokud se ukáže, že vody je dostatečné množství a je v dobré kvalitě, budou jí odebírat dolnostudénské domácnosti.

Na Jesenicku bude doktor dostupný i o víkendu

Obyvatelé jesenického okresu budou mít od nového roku lépe dostupnou zdravotní péči.

Sedmnácté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT