Podle místostarosty Jiřího Stani (SZ) byla původní pravidla v mnoha směrech krutá. Změna byla podle něj nutná. „Byly termíny pro zúčtování do jednatřicátého ledna, což organizace často nemohly dodržet. U příspěvků na činnost nesměla dotace přesáhnout třicet procent, což bylo pro řadu organizací často likvidační,“ přiblížil nedostatky původních pravidel Staňa.

První vstřícný krok učinilo město v posunutí termínu vyúčtování, a to o celé dva měsíce. Nově musejí organizace doložit městu vyúčtování do jednatřicátého března. Přestává také platit limit ve výši třiceti procent podpory. Akce může město klidně finančně podpořit v plné výši, pokud žádost odsouhlasí příslušné komise a odbory.

Město ale za vstřícnost požaduje i solidnost v jednání. „Přitvrdili jsme. Kontrola bude nově dvoustupňová. V první fázi dohlédnou na plnění příslušné odbory města a ve druhé finanční odbor, který zkontroluje finanční stránku věci,“ řekl Staňa.

Město se netají tím, že bude přísně posuzovat chyby. „Uspořádali jsme školení, aby organizace věděly, co je nutné k podání žádosti a splnění formalit. Vědí, jak mají postupovat. Jasně nabízíme všemožnou pomoc, než vše vyúčtují a mají možnost to udělat pořádně. Jestliže budou dělat chyby, budeme k tomu přihlížet a podle toho se v dalším roce k žadatelům i chovat,“ dodal Staňa.